Farklı sulama seviyelerinin birlikte ekimde (mısır-fasulye) silaj verimi ve bitki su stres indeksi (CWSI) üzerine etkileri
Effects of different irrigation levels on silage yield and crop water stress index (CWSI) in intercropping (maize-bean)
- Tez No: 943436
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş koşullarında farklı sulama seviyelerinin birlikte ekimde (mısır-fasulye) silaj verimi ve bitki su stres indeksi (CWSI) üzerine etkilerini incelemektir. Çalışma 2022 ve 2023 yılları üretim periyodunda Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne bağlı deneme alanında yürütülmüştür. Çalışmada üç farklı ekim sistemine (SM=saf mısır, SF=saf fasulye ve BE=mısır-fasulye), dört farklı sulama düzeyi (S100, S80, S60, S40) tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Çalışmada ekim sistemlerine uygulanan sulama suyu miktarı (I), 2022 yılında 794.2-1117.3 mm; 2023 yılında ise 848.5-1173.6 mm değerleri arasında değişmiştir. Ekim sistemlerine uygulanan en fazla sulama suyu miktarı, silajlık mısır bitkisinin vejetatif gelişme ve süt olum dönemlerine; fasulye bitkisinin ise vejetatif gelişme ve bakla doldurma dönemlerine denk gelmiştir. ET, 2022 yılında 778.9-1107 mm; 2023 yılında ise 819.4-1155.2 mm değerleri arasında değişmiştir. Çalışmada iki yıllık veriler bir bütün olarak değerlendirildiğinde yeşil ot veriminin (YOV); yıl, ekim sistemi, sulama düzeyi ve yıl x ekim interaksiyonu istatiksel olarak önemli olduğu sonucuna varılmıştır. YOV, 2022 yılında 1481-11221 kg da-1; 2023 yılında ise 2529-8726 kg da-1 değerleri arasında değişmiştir. Çalışmada YOV-WUE ortalaması 2.72-9.44; YOV-IWUE ortalaması 2.7-9.3 kg m-3 hesaplanmıştır. Ky değerleri SM, SF ve BE ekim sistemlerinde 2022 yılı için sırasıyla; 0.69, 0.60, 0.80; 2023 yılı için ise 0.36, 1.11 ve 0.71 hesaplanmıştır. Konulara uygulanan kısıntı düzeyi artıkça yaprak klorofil içeriği (SPAD) ve yaprak alan indeksi (YAI) değerlerinde azalma görülmüştür. SM, SF ve BE ekim sistemleri için hesapalanan üst sınır değerleri (UL) 2022 ve 2023 yılları için sırasıyla; 2.93-3.53, 4.30-3.10 ve 3.38-2.42 hesaplanmıştır. SM, SF ve BE ekim sistemlerine ait ortalama CWSI sırasıyla; 0.36-0.61, 0.29-0.76 ve 0.40-0.62 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of different irrigation levels on silage yield and crop water stress index (CWSI) in intercropping (maize-bean) in Kahramanmaraş conditions. The study was carried out in the experimental area affiliated to the Eastern Mediterranean Transitional Zone Agricultural Research Institute Directorate during the 2022 and 2023 production periods. In the study, four different irrigation levels (S100, S80, S60, S40) were applied to three different cropping systems (SM=maize, SF= beans and BE=maize-beans) according to the factorial experimental design in randomized blocks with three replications. The amount of irrigation water (I) applied to the cropping systems during the production period in the study was 794.2-1117.3 mm in 2022 and 848.5-1173.6 mm in 2023. The maximum amount of irrigation water applied to the cropping systems was applied to the vegetative development and milk formation periods of silage maize plants; bean coincided with the vegetative development and pod filling periods. ET varied between 778.9-1107 mm in 2022 and 819.4-1155.2 mm in 2023. When the two-year data were evaluated as a whole in the study, it was concluded that green forage yield; year, cropping system, irrigation level and year x crop interaction were statistically significant. Green forage yield (YOV) varied between 1481-11221 kg da-1 in 2022 and 2529-8726 kg da-1 in 2023. In the study, YOV-WUE average was calculated as 2.72-9.44; YOV-IWUE average was calculated as 2.7-9.3 kg m-3. Ky values for SM, SF and BE cropping systems for 2022 were 0.69, 0.60, 0.80, respectively; For 2023, 0.36, 1.11 and 0.71 were calculated. As the level of restriction applied to the subjects increased, Leaf chlorophyll content (SPAD) and leaf area index (LAI) values decreased. The upper limit values (UL) calculated for SM, SF and BE cropping systems were calculated as 2.93-3.53, 4.30-3.10 and 3.38-2.42 for 2022 and 2023, respectively. The average CWSI for SM, SF and BE planting systems were found as 0.36-0.61, 0.29-0.76 and 0.40-0.62, respectively.