Farklı sulama seviyelerinin terede (Lepidium sativum L.) bitki gelişimi, verim ve kalite üzerine etkisi
The effect of different irrigation levels on plant growth, yield and quality of garden cress (Lepidium sativum L.)
  1. Tez No: 815947
  2. Yazar: YAVUZ SELİM KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Tarım alanlarında bitkisel üretimi sınırlayan önemli problemlerden biri de kuraklıktır. Mevcut su kaynaklarının değişmemiş olması bitki yetiştiriciliğinde kısıtlı koşullarda sulamanın yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışma farklı sulama seviyelerinin terede bitki gelişimi ile bazı kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Çalışmada, tere (Lepidium sativum) tohumları 26 L lik saksılara ekilmiş ve ekimle birlikte tarla kapasitesine göre 4 farklı sulama seviyesi (%100, %85, %75, %55) uygulanmıştır. Tohum ekiminden 36 gün sonra bitkiler hasat edilerek bitki gelişimi ile vitamin C, toplam antioksidan kapasitesi, fenolik maddeler, antioksidan enzim aktivitesi, klorofil içeriği, prolin ve şeker içeriği gibi parametreler incelenmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre incelenen kriterler bakımından uygulamalar ve dozlar arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Araştırma sonunda sulama seviyesindeki düşüşün terede bitki gelişimini ve klorofil içeriğini önemli düzeyde azalttığı tespit edilmiştir. Kuraklık stresinin terede toplam antioksidan kapasitesi, fenolik maddeler, prolin ve şeker içeriği ile antioksidan enzim aktivitesini artırdığı belirlenmiştir. Sonuç: Araştırmada sulama seviyelerinin terede bitki gelişimi ve kalitesini önemli düzeyde etkilediği, ancak %85 sulama seviyesinde %100 sulama seviyesine göre bitki gelişiminde çok fazla bir değişimin olmadı belirlenmiştir. Çalışmada, mevcut su kaynaklarının verimli kullanılması noktasında %15'lik su tasarrufu ile bitkisel üretim açısından aynı verim ve daha yüksek besin içeriğine sahip tere üretilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: One of the important problems limiting crop production in agricultural areas is drought. The fact that the existing water resources have not changed necessitates irrigation in limited conditions in plant cultivation. This study was carried out to determine the effects of different irrigation levels on plant growth and some quality characteristics of cress. Method: In the study, cress (Lepidium sativum) seeds were planted in 26 L pots and 4 different irrigation levels (100%, 85%, 75%, 55%) were applied according to field capacity with sowing. Plants were harvested 36 days after sowing and plant growth and parameters such as vitamin C, total antioxidant capacity, phenolic substances, antioxidant enzyme activity, chlorophyll content, proline and sugar content were investigated. Findings: According to the research findings, statistically significant differences emerged between the applications and doses in terms of the criteria examined. At the end of the research, it was determined that the decrease in irrigation level significantly reduced plant growth and chlorophyll content in cress. It was determined that drought stress increased the total antioxidant capacity, phenolic substances, proline and sugar content and antioxidant enzyme activity in cress. Results: In the study, it was determined that irrigation levels significantly affected plant growth and quality in cress, but there was not much change in plant growth at 85% irrigation level compared to 100% irrigation level. In the study, it was concluded that the same yield and higher nutrient content of cress can be produced in terms of plant production with 15% water savings at the point of efficient use of existing water resources.