Bilimsel tefsiri yapılan ayetlere dair yorumların klasik tefsirler ile mukayesesi
Comparison of comments on scientific commentary of the verses with classical commentary
- Tez No: 943435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL GENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kur'ân-ı Kerim Allah'ın insanoğluna gönderdiği belagat ve fesahat yönleriyle mucizevi özelliklere sahip olan bütün insanlık için hidayete erdirici, yol gösterici kutsal bir kitaptır. Bunun yanı sıra Kur'ân'da bizlere indirilen vahiylerin içerisinde ancak çağımızın en ileri teknolojisiyle keşfedebileceğimiz bilimsel gerçeklerin 14 asır evvel bizlere bildirilmesi ve dönemin gelişen teknolojisiyle tespit edilip doğrulanması bizlere Kur'ân-ı Kerim'in Allah'ın sözü olduğu ve her türlü noksanlıktan, zıtlıktan, hatadan münezzeh olduğunun kanıtıdır. Kur'ân-ı Kerim'in içeriğini eksiksiz olarak idrak edebilmek maksadıyla pozitif bilimler alanında donanımlı olmak elzemdir. Kur'ân tarafından bizlere aktarılan, bilimsel veriler içeren âyetlerin incelenmesi ve bilimsel verilerle mukayese edilmesiyle bizlere aktarılmak istenen mesajların daha net anlaşılacağı muhakkaktır. Bu tezimizde Kur'ân'ın bilimle olan ilişkisini buna ek olarak Kur'ân da geçen ve bizlere nakledilen bilimsel verilerin, çağdaş bilimle olan karşılıklı etkileşimi, bilimsel yorum perspektifinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'ān is a holy book sent by Allah to mankind, which has miraculous features in terms of eloquence and eloquence and is a guiding and guiding holy book for all humanity. In addition to this, the fact that scientific facts that we can only discover with the most advanced technology of our age in the revelations revealed to us in the Qur'ān were revealed to us 14 centuries ago and that they were detected and verified with the developing technology of the period is proof that the Holy Qur'ān is the word of Allah and that it is free from all kinds of deficiencies, contradictions and errors. In order to fully comprehend the content of the Holy Qur'an, it is essential to be equipped in the field of positive sciences. It is certain that the messages conveyed to us by the Qur'an will be more clearly understood by examining the verses containing scientific data and comparing them with scientific data. In this thesis, the relationship between the Qur'an and science, as well as the interaction of the scientific data mentioned in the Qur'an and transmitted to us with contemporary science, are evaluated in the perspective of scientific interpretation.