Nano ve mikro silikanın cam iyonomer simanların mekanik ve kimyasal özelliklerine etkisi
Effect of nano and micro silica on mechanical and chemical properties of glass ionomer cements
- Tez No: 943438
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN PATAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Diş Hekimliği, Kimya, Biotechnology, Dentistry, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan cam iyonomer esaslı malzemelerin klinik dayanıklılığını arttırmak amacıyla halen çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada; G338, ticari KetacTM Molar (KM) ve Fuji IX GP® (FIX) cam iyonomer simanlara (CIS) farklı oranlarda amorf nano veya mikro-silika (sırasıyla Aerosil® OX 50 veya Aeroperl® 300 Pharma) eklemenin sertleşme süresi, mikrosertlik, basma dayanımı ve flor salımına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nano- veya mikro-silikaların ticari simanların, doza bağlı ve doğrusal olmayan şekilde sertleşme sürelerini azaltırken G338 simanın sertleşme süresini artırdığı bulunmuştur. KM simanın mikro sertliği, %6 nano-silika eklendiğinde 1. günde düşüş, 21. günde artış göstermiştir. FIX simanın mikrosertliği, %4 ve %6 nano-silika ilavesiyle ve mikro-silika eklenmesi ile 21. günde anlamlı şekilde artırmıştır. KM simanın %4 ve %6 mikro-silika ilavesi; 1. günde mikrosertliğini önemli ölçüde azaltırken, %4 mikro-silika ilavesi 21. günde artış sağlamıştır. Mikro- silika eklenmiş G338 simanın 7. gün mikrosertliği değişmezken, 1, 14 ve 21. günlerde anlamlı artış göstermiştir. Tüm CIS'larda kütlece %2, %4 ve %6 oranında nano- veya mikro-silika eklenmesi ile basma dayanımının istatiksel olarak anlamlı sayılabilecek miktarda değişmediği bulunmuştur. KM, FIX ve G338 CIS'lara kütlece %3 nano- veya mikro-silika eklenmesi ile distile su ve laktik asit çözeltisinde yapılan ölçümlerde pH değerlerinin ve florür iyonu salımının istatiksel olarak anlamlı sayılabilecek miktarda değişmediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies are still ongoing to increase the clinical durability of glass ionomer-based materials frequently used in dentistry. In this study, the aim was to investigate the effects of adding different ratios of amorphous nano or micro-silica (respectively Aerosil® OX 50 or Aeroperl® 300 Pharma) to G338, commercial KetacTM Molar (KM) and Fuji IX GP® (FIX) glass ionomer cements (GIC) on setting time, microhardness, compressive strength, and fluoride release. It was found that nano- or micro-silicas reduced the setting times of commercial cements in a dose-dependent and non-linear manner, while the setting time of G338 cement increased. The microhardness of KM cement decreased on the 1st day and increased on the 21st day when 6% nano-silica was added. The microhardness of FIX cement significantly increased on the 21st day with the addition of 4% and 6% nano-silica and the addition of micro-silica. The addition of 4% and 6% micro-silica to KM cement significantly reduced its microhardness on the 1st day, while the addition of 4% micro-silica resulted in an increase on the 21st day. The microhardness of the G338 cement with added micro-silica remained unchanged on the 7th day, but showed significant increases on the 1st, 14th, and 21st days. It was found that the compressive strength of all CISs did not change significantly in a statistically meaningful way with the addition of 2%, 4%, and 6% nano- or micro-silica by mass. It was found that the pH values and fluoride ion release in distilled water and lactic acid solution did not change significantly with the addition of 3% nano- or micro- silica by mass to KM, FIX, and G338 GIC.