Dış siyasette örtülü eylem: Soğuk Savaş dönemi Amerika Birleşik Devletleri örneği
Covert action in foreign policy: The case of the United States of America during the Cold War
- Tez No: 943449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KUTLU ATAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Soğuk Savaş döneminde Amerika Birleşik Devletleri'nin ortaya koyduğu örtülü eylem, bir dizi örtük askeri, ekonomik, diplomatik ve bilgi faaliyetidir. Ancak bu faaliyetler bir dış siyaset değildir. Bu nedenle planlama ve icrası da sadece bürokratik işlevlere açıklanacak bir dış siyaset-yapımı değildir. Örtülü eylem, güvensizlik siyaseti içinde kriz yönetimini işlevselleştiren bir dış siyaset aracı olarak görünmektedir. Örtülü eylemin icrası sırasında Amerikan stratejik kabiliyetlerini canlandırmak için ABD Kongresi tarafından ABD Başkanı'na yetkiler sağlanmaktadır. Bu yetkilerle diriltilen kabiliyetlerin koordine edilmesi ABD Milli Güvenlik Devleti içinde amaçlanan dış siyaset çıktılarını sağlayacak karar-alımı süreci olarak değerlendirilmelidir. Ancak böyle bir değerlendirme içinde örtülü eylem bir dış siyaset aracı değil, güvensizlik siyaseti aracı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Covert action put forth by the United States of America during the Cold War is a series of covert military, economic, diplomatic and information activities. However, these activities do not constitute a foreign policy. Therefore, their planning and execution are not foreign policy-making that can be explained only by bureaucratic functions. Covert action appears as a foreign policy tool that functionalizes crisis management within the politics of insecurity. During the conduct of covert action, the U.S. Congress grants the President of the U.S.A. an authority to revitalize American strategic capabilities. The coordination of the capabilities revitalized with this authority should be considered as a decision-making process that will provide the intended foreign policy outcomes within the U.S. National Security State. However, in such an evaluation, covert action is not a foreign policy tool, but a tool of the politics of insecurity.