Blokzincir alt yapısında akıllı sözleşme ile eşler arası enerji ticareti uygulaması
Implementation of peer-to-peer energy trading via smart contracts on blockchain-based infrastructure
- Tez No: 943448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, akıllı sözleşmelerin kullanımı yoluyla eşler arası enerji ticaretini kolaylaştıran bir web uygulaması tasarımı ele alınmaktadır. Akıllı sözleşmeler, blokzincir teknolojisi ile birleşerek enerji ticaret süreçlerini otomatikleştiren, güvenli ve şeffaf bir ticaret ortamı sunmaktadır. Eşler arası enerji ticareti, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Tüketiciler ile enerji üreticileri arasında doğrudan ve güvenilir bir ticaret modeline imkân oluşturmaktadır. Bu çalışma, enerji kaynaklarının paylaşılmasını kolaylaştırmak, enerji verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir bir enerji sistemine katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Tasarımı yapılan web uygulaması, arayüzü ve enerji analitik araçlarıyla desteklenmiş, enerji ticaretinin daha etkili ve erişilebilir bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanımıştır. Web uygulaması enerji kullanıcıları ile üreticileri arasında şeffaf ve güvenli bir ticaret platformu sunmuş, akıllı sözleşmelerin avantajlarından faydalanmıştır. Bu uygulama, enerji ticareti süreçlerinde tarafların karşılıklı güvene dayalı işlemleri hızlı ve otomatik bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamıştır. Eşler arası enerji ticaretinin blokzincir teknolojisi ve akıllı sözleşmelerle sürdürülebilir hale getirilebileceğini detaylı bir şekilde analiz etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of a web application that facilitates peer-to-peer energy trading through the use of smart contracts has been addressed. Smart contracts, combined with blockchain technology, have provided a secure and transparent trading environment by automating energy trading processes. Peer-to-peer energy trading has enabled the more efficient use of renewable energy sources, allowing a direct and reliable trading model between consumers and energy producers. This study aims to facilitate the sharing of energy resources, increase energy efficiency, and contribute to a sustainable energy system. The designed web application has been supported by an interface and energy analytics tools, enabling energy trading to be carried out more effectively and accessibly. It has provided a transparent and secure trading platform between energy users and producers, benefiting from the advantages of smart contracts. This application has ensured that parties conduct transactions quickly and automatically based on mutual trust in energy trading processes. It has analyzed in detail how peer-to-peer energy trading can be made sustainable and efficient with blockchain technology and smart contracts.