Türkiye ve seçili AB üye ülkelerde dijitalleşmenin ekonomik büyümeye etkisi
The impact of digitalization on ekonomic growth in Türkiye and selected EU member countri̇es
- Tez No: 943453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KONYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın hazırlanması sürecinde küreselleşme kavramından yola çıkılmıştır. Özellikle küreselleşen ekonomide kitle iletişim araçları, internet ve teknolojik gelişmeler büyük önem arz etmektedir. Günümüzden 100 yıl öncesine bakıldığında büyük şirketlerin genellikle ağır sanayi yatırımları ve otomobil yatırımları özelinde ön plana gelmektedir. Fakat günümüzde teknoloji şirketleri Facebook, Twitter, Amazon gibi dijital mecralara yatırım yapan firmalar ilk sıralarda yer almaktadır. Günümüzde sürekli gündemde olan ekonomi savaşları, dijital platformlar üzerinden bütün dünya ülkeleri genelinde anlık olarak haberdar olunuyor ve etkileri de bir o kadar sürede ülke ekonomilerine etki etmektedir. 2007-2008 küresel finansal kriz ile başlayan ve Covid-19 ile hızlanan bir dijital dönüşüm süreci yaşanmıştır. Bu bağlamda ülkemiz ekonomisi ve seçili 4 AB ülkesi verileri kullanılarak dijitalleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Gerek Türkiye'nin gerekse seçili AB ülkelerinin dijitalleşme durumlarının analizi yapılmaya çalışılmıştır. Bu sayede ekonomik büyüme ve kalkınma için zayıf veya yetersiz yönlerimizin tespiti yapılmaya gayret gösterilmiştir. Böylelikle internet çağında bulunduğumuz bu dönemde en etkin ve verimli şekilde faydalı görüşler sunulması amaçlanmıştır. İlk aşamada, 4 AB ülkesi için Dünya Bankası'nın 2005-2022 dönemi verileri kullanılarak Sabit Etkili Driscall-Kraay Standart Hatalar Tahmincisi aracılığıyla bir analiz gerçekleştirilmiştir. Dijital ekonomi göstergeleri olarak bilgi ve iletişim teknolojisi kullanımı, mobil telefon aboneliği, geniş bant aboneliği ve internet aboneliği değişkenleri ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, BİT kullanımı, mobil telefon aboneliği ve internet kullanımının ekonomik büyümeyi pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilediğini ortaya koymuştur. Buna karşın, geniş bant aboneliğinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi negatif olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, dijital ekonominin ekonomik büyüme üzerinde kayda değer etkileri olduğunu işaret etmektedir ve politika yapıcılar için önemli bir çerçeve sunmaktadır. Bu bağlamda, Bilgi İletişim Teknolojisi (BİT) kullanımının teşvik edilmesi, bu alanda istihdam olanaklarının yaratılması, teknolojik erişimde kolaylık ve eşitliğin sağlanması ve internet kullanım ağının genişletilmesi önemli politika önerileri olarak değerlendirilebilir. Yirmi birinci yüzyılın en belirgin özelliklerinden biri olan dijitalleşme, ekonomik süreçlerde derinlemesine dönüşümlere neden olmaktadır. Bu dönüşüm, ulusal rekabet gücünün belirlenmesinde ve ekonomik büyüme dinamiklerinin şekillenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye ve seçili Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde dijitalleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmek ve bu ülkeler arasındaki karşılaştırmalı bir perspektif sunmaktır. Dijitalleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri, geniş ve dinamik bir araştırma alanı teşkil etmektedir. Literatürde yer alan çeşitli çalışmalar, dijitalleşmenin verimliliğini artırarak, yenilikçi iş modellerinin ortaya çıkmasına olanak tanıyarak ve inovasyonu teşvik ederek ekonomik büyümeye önemli olumlu katkılar sağladığını vurgulamaktadır. Bununla birlikte, dijitalleşme sürecinin eşitsizlikleri derinleştirebilmesi, işgücü piyasasında yapısal değişimlere yol açabilmesi ve siber güvenlik risklerini artırabilmesi gibi potansiyel olumsuz etkileri de literatürde dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma, dijitalleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki çok yönlü etkilerini ampirik olarak inceleyerek literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study originates from the concept of globalization. Particularly, in the globalizing economy, mass media, the internet, and technological developments are of great importance. Looking back 100 years, large companies generally stood out with their heavy industry and automotive investments. However, today, technology companies investing in digital platforms such as Facebook, Twitter, and Amazon rank at the top. Economic wars, which are constantly on the agenda today, are instantly reported through digital platforms across all countries worldwide, and their effects impact national economies in just as short a time. A digital transformation process began with the 2007-2008 global financial crisis and accelerated with Covid-19. In this context, the effects of digitalization on economic growth have been examined using data from our country's economy and four selected EU countries. An analysis of the digitalization status of both Turkey and the selected EU countries has been attempted. In this way, efforts have been made to identify our weak or insufficient aspects for economic growth and development. Thus, in this age of the internet, the aim is to offer the most effective and efficient beneficial insights. In the first stage, an analysis was conducted for 4 EU countries using World Bank data from the 2005-2022 period through the Fixed Effects Driscall-Kraay Standard Errors Estimator. Information and communication technology usage, mobile phone subscriptions, broadband subscriptions, and internet subscriptions were considered as digital economy indicators. The findings revealed that ICT usage, mobile phone subscriptions, and internet usage positively and statistically significantly affect economic growth. In contrast, the impact of broadband subscriptions on economic growth was found to be negative. These results indicate that the digital economy has significant effects on economic growth and provide an important framework for policymakers. In this context, promoting the use of Information and Communication Technologies (ICT), creating employment opportunities in this field, ensuring ease and equality in technological access, and expanding the internet usage network can be considered important policy recommendations. Digitalization, one of the most prominent features of the twenty-first century, is causing profound transformations in economic processes. This transformation plays a critical role in determining national competitiveness and shaping economic growth dynamics. The main aim of this study is to comprehensively analyze the effects of digitalization on economic growth in Turkey and selected European Union (EU) member countries and to offer a comparative perspective between these countries. The effects of digitalization on economic growth constitute a broad and dynamic research area. Various studies in the literature emphasize that digitalization makes significant positive contributions to economic growth by increasing productivity, enabling the emergence of innovative business models, and promoting innovation. However, the literature also draws attention to the potential negative effects of the digitalization process, such as deepening inequalities, leading to structural changes in the labor market, and increasing cybersecurity risks. In this context, this study aims to contribute to the literature by empirically examining the multifaceted effects of digitalization on economic growth.