Sudan oppurtunity in economy transformation
Sudan için ekonomik dönüşüm fırsatları
- Tez No: 943470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sudan, verimli tarım arazileri, geniş maden rezervleri ve petrol gibi önemli doğal kaynaklara sahip olup, bu varlıklar sürdürülebilir ekonomik dönüşüm için büyük bir potansiyel sunmaktadır. Ancak ülke, sanayi gelişiminin zayıf olması, işlenmemiş ham madde ihracatına bağımlılık, katma değeri düşük üretim ve uluslararası pazarlara sınırlı erişim gibi yapısal ekonomik sorunlarla karşı karşıyadır. Bu tez, Sudan'ın doğal kaynaklarına ilişkin kapsamlı bir literatür taraması yapmakta ve ülkenin ekonomik yapısını ve son yirmi yıldaki ekonomik performansını ayrıntılı şekilde incelemektedir. Mevcut kaynak zenginliği ile ekonomik çıktılar arasındaki fark analiz edilerek, Sudan'ın karşılaştığı temel zorluklar ortaya konmaktadır. Bu analiz doğrultusunda, Sudan'ın koşullarına özgü, kanıta dayalı kapsamlı sanayi ve ekonomik politika önerileri sunulmaktadır. Öneriler; doğal kaynakların katma değerli üretim için etkin kullanımı, ihracatın çeşitlendirilmesi, yerel sanayilerin güçlendirilmesi ve uzun vadeli, kapsayıcı ekonomik büyümenin sağlanması üzerine odaklanmaktadır. Elde edilen bulgular, Sudan'ın ekonomik toparlanmasına ve dönüşümüne katkı sağlamak isteyen politika yapıcılar, yatırımcılar ve kalkınma aktörleri için değerli bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sudan possesses significant naturalresource endowments, including fertile agricultural land, vast mineral reserves, and oil, which hold strong potential to drive sustainable economic transformation. However, the country continues to face persistent structural challenges such as weak industrial development, reliance on unprocessed raw material exports, limited value addition, and restricted access to international markets. This thesis conducts a detailed literature review of Sudan's natural resource base and assesses the country's economic structure and performance over the past two decades. It critically analyses the scale and composition of Sudan's economy to identify the gaps between its natural wealth and economic outcomes. Drawing on this analysis, the study proposes a set of comprehensive, evidence-based industrial and economic policy recommendations tailored to Sudan's context. These recommendations focus on leveraging natural resources for value-added production, promoting export diversification, strengthening domestic industries, and achieving long-term, inclusive economic growth. The findings aim to inform policymakers, investors, and development stakeholders seeking to support Sudan's economic recovery and transformation.