İnsansız hava aracının yatay stabilizesinin ve otonom performans parametrelerinin bs algoritması ile iyileştirilmesi
Improvement of horizontal stabilization and autonomous performance parameters of unmanned aerial vehicle with Bs algorithm
- Tez No: 943496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ARIK HATİPOĞLU, DOÇ. DR. MEHMET KONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, insansız sistemlerin havacılık alanındaki önemi her geçen gün artmaktadır. Özellikle İnsansız Hava Araçları (İHA), savunma, kamu ve sivil sektörlerde geniş bir kullanım alanına sahip olmuş; bu da performans, güvenlik ve kontrol gibi konuların daha da ön plana çıkmasına neden olmuştur. Geleneksel mühendislik yöntemlerinin yanı sıra, yapay zekâ tabanlı sezgisel ve meta-sezgisel algoritmaların kullanımı bu alanda yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında, BS (Backtracking Search) algoritması tercih edilmiş; yalnızca yatay stabilize boyutu değil, aynı zamanda boylamsal ve yanal eksenlerdeki PID kontrol kazanç katsayıları da eş zamanlı olarak optimize edilmiştir. Araştırma kapsamında, dinamik modeli oluşturulan bir İHA, laboratuvar ortamında tasarlanarak üretilmiş ve gerçek uçuş testlerine tabi tutulmuştur. Simülasyonlar ve deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen optimum parametrelerle uçuş performansında belirgin bir iyileşme sağlanmıştır. Bu sonuçlar, BS algoritması tabanlı önerilen yöntemin, gelecekteki İHA tasarımlarına yönelik performans artırıcı araştırmalara önemli katkılar sunabileceğini vurgulamaktadır. Aynı zamanda, BS algoritmasının başarıyla uygulanması, meta-sezgisel optimizasyon tekniklerinin İHA performans iyileştirmesinde etkili ve uygulanabilir bir çözüm olduğunu da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology has led to a growing significance of unmanned systems in the field of aviation. In particular, Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) have gained widespread use in defense, public, and civilian sectors, which has brought issues such as performance, safety, and control further into focus. In addition to conventional engineering methods, the use of artificial intelligence-based heuristic and metaheuristic algorithms has become increasingly common in this field. In this thesis, the Backtracking Search (BS) algorithm was selected; not only the horizontal stabilizer size, but also the PID control gain coefficients for longitudinal and lateral axes were simultaneously optimized. As part of the study, a UAV with a developed dynamic model was designed and manufactured in a laboratory environment and subjected to real flight tests. Simulation and experimental results demonstrated a significant improvement in flight performance with the optimal parameters obtained. These results emphasize that the proposed method based on the BS algorithm can provide significant contributions to performance enhancing research for future UAV designs. At the same time, the successful implementation of the BS algorithm also reveals that meta heuristic optimization techniques are an effective and applicable solution for UAV performance improvement.