Bazı besi çiftliklerinde kullanılan rasyonların fiziksel yapılarının ve potansiyel besleme değerlerinin belirlenmesi
Determination the physical structures and potential nutritive value of ration used in beef production
- Tez No: 943495
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, bazı besi çiftliklerinde kullanılan rasyonların fiziksel ve kimyasal özellikleri ile in vitro sindirilebilirlik ve fermantasyon parametreleri değerlendirilmiştir. Rasyonlara ait partikül boyut dağılımları üst elekte %2.80 - 32.82, orta elekte %12.46 - 40.62, alt elekte %25.62 - 39.81 ve alt tavada %8.40 - 48.73 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and chemical properties, as well as the in vitro digestibility and fermentation parameters of rations used in certain feedlot farms were evaluated. The particle size distribution of the rations varied as follows: upper sieve 2.80% – 32.82%, middle sieve 12.46% – 40.62%, lower sieve 25.62% – 39.81%, and pan 8.40% – 48.73%.