Ritim kontrol tedavisi uygulanan atrial fibrilasyon hastalarında atrial fonksiyonel kapak yetmezliğinin ve atrial remodelingin rekürensle ilişkisi
The relationship between atrial functional valvular regurgitation and atrial remodeling with recurrence in patients with persistent atrial fibrillation undergoing rhythm control therapy
  1. Tez No: 943522
  2. Yazar: ENES İSMET ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE VATANSEVER AĞCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AF'nin atrial fonksiyon bozukluklarıyla ve dilatasyonla sonuçlanan atrial remodeling ile ilişkili olduğu gösterilmiştir [1]. Sol atrial remodelingin artmış AF süresine ve daha ileri fonksiyonel ve anatomik bozukluğa neden olması nedeniyle sol atriumun anatomik ve fonksiyonel değerlendirilmesinin prognostik önemi bulunmaktadır [2]. Son dönemde, transtorasik ekokardiyografi ile sol atriumun kontraksiyon ve relaksasyon periyodundaki miyokardiyal deformasyonunun ölçümüne dayanan 2D speckle tracking strain görüntüleme, sol atrium fonksiyonlarının ve yapısının detaylı değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır [3,4]. Ayrıca AF, annular dilatasyona bağlı sırasıyla“atriyal fonksiyonel mitral yetersizlik (AFMY)”ve“atriyal fonksiyonel triküspit yetersizlik (AFTY)”olarak tanımlanan fonksiyonel kapak yetmezliklerine neden olmaktadır [5]. Bu çalışmada, ileriki dönemde ritim kontrol tedavi stratejisine alınacak hastaları doğru belirlemek ve hastalardaki rekürrensi daha net öngörebilmek için ritim kontrol tedavisi uygulanan persistan atrial fibrilasyon hastalarında atrial fonksiyonel kapak yetmezliğinin ve atrial remodelingin rekürrensle olan ilişkisi incelendi [6].
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF) is one of the most common atrial tachyarrhythmias and is associated with symptoms, impaired quality of life, ischemic stroke, heart failure (HF), and increased all-cause mortality. AF has been shown to be associated with atrial remodeling, which leads to atrial dysfunction and dilation. Since left atrial (LA) remodeling correlates with prolonged AF duration and more advanced functional and structural impairment, anatomical and functional assessment of the LA holds prognostic significance. Recently, two-dimensional speckle-tracking echocardiography (2D-STE), which allows the assessment of myocardial deformation during atrial contraction and relaxation periods, has emerged as a valuable tool for detailed evaluation of LA function and structure. Furthermore, AF can lead to annular dilation, resulting in functional valve regurgitations, specifically“atrial functional mitral regurgitation and ”atrial functional tricuspid regurgitation This study aimed to investigate the relationship between atrial functional valve regurgitation, atrial remodeling, and AF recurrence in patients with persistent AF undergoing rhythm control therapy, in order to better identify appropriate candidates for this strategy and to more accurately predict recurrence.