Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal projelere yönelik görüşlerinin belirlenmesi
Determination of social studies teachers' opinions towards social projects
- Tez No: 943521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK KÖRÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sosyal Sorumluluk projeleri; toplumsal sorunlar ve dezavantajlı gruplar için, kişisel olarak ya da bir araya gelen gruplarca yapılan engelleme, çözüm bulma, dikkat çekme gibi faaliyet ve davranışlardır. Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal projelere yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Sosyal projeler üzerine yapılmış çalışmaların sınırlı olması, sosyal projeler üzerine daha da fazla araştırmaların yapılmasının gerektiği ve yapılan bu araştırmanın alan yazında belirli bir boşluğu dolduracağının düşünülmesi sebebiyle bu araştırmanın önem arz ettiği söylenebilir. Gerçekleştirilen bu araştırma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Elâzığ ili merkez ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda görev yapan 28'i kadın 22'si erkek olmak üzere toplam 50 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi nitel veri analiz yöntemlerinden biri olan içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin proje kavramına hâkim olduklarına, öğretmenlerin projelere katılımlarının düşük olduğu, öğretmenlerin sosyal projeler yazma ve destekleme konusundaki kurumlar hakkında az bilgi sahibi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları kapsamında öğretmenlerin sosyal projeler konusunda desteklenmesi, eğitimler verilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social Responsibility projects are activities and behaviors such as preventing, finding solutions, and drawing attention, which are carried out individually or by groups that come together for social problems and disadvantaged groups. The aim of this research is to determine the views of social studies teachers on social projects. It can be said that this research is important because the studies conducted on social projects are limited, more research needs to be conducted on social projects, and it is thought that this research will fill a certain gap in the literature. This research was designed in a case study design, which is one of the qualitative research designs. The study group consists of a total of 50 social studies teachers, 28 female and 22 male, working in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Elazığ province. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool in this research. The analysis of the data obtained from the research was carried out with the content analysis method, which is one of the qualitative data analysis methods. In the research, it was concluded that social studies teachers have a command of the concept of project, teachers' participation in projects is low, and teachers have little knowledge about institutions regarding writing and supporting social projects. Within the scope of the research findings, suggestions such as supporting teachers in social projects and providing training were made.