Marka şehir yaratmada şehir algısının şehir marka imajına etkisi: Sakarya ili örneği
The effect of city perception on city brand image in creating a brand city: Sakarya province example
  1. Tez No: 943523
  2. Yazar: CANSU KATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KARABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde şehirler, yalnızca yaşam alanları olmanın ötesine geçerek güçlü bir marka olma yolunda rekabet etmektedir. Küreselleşmeyle birlikte şehirlerin sosyal, kültürel ve ekonomik değerleri öne çıkarken, şehir algısı ve marka imajı da önem kazanmıştır.“Marka şehir”, özgün değerleri, yaşam kalitesi, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle öne çıkan ve hedef kitlede olumlu izlenim bırakan şehirdir. Şehir algısı, bireylerin bir kente dair izlenim, duygu, beklenti ve deneyimlerinin bütünüdür. Bu algı hem yerel halk hem de dış gözlemcilerin değerlendirmeleriyle şekillenir. Fiziksel yapı, hizmet kalitesi, sosyal yaşam, güvenlik ve ulaşım gibi unsurlar şehir algısını belirler. Şehir marka imajı ise zihinsel çağrışımlar ve toplumsal algıları ifade eder; yatırımcılar, turistler ve potansiyel sakinler üzerinde etkili olur. Bu çalışmada, Sakarya ili örneğinde şehir algısının marka şehir oluşturmadaki rolü incelenmiştir. Sakarya'nın sanayi yapısı, üretim gücü, doğal ve turistik zenginlikleri değerlendirilmiş; marka potansiyeli araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, yerel halkın şehri algılamalarında hangi faktörlerin öne çıktığını belirleyerek bu algının şehir imajına etkisini ortaya koymaktır. Veriler, Sakarya'da yaşayanlara uygulanan anketlerle, kolayda örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısına uygun geliştirilen CKES Marka ve Şehir İmajı Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, şehir algısı ile şehir marka imajı arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, demografik özellikler ve davranışsal faktörlerin şehir algısı ve şehir imajı üzerinde etkili olduğu ortaya konmuştur. Bu bağlamda, Sakarya'nın marka şehir potansiyelinin yerel halkın algıları doğrultusunda şekillendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, cities are no longer just places to live; are increasingly competing to become strong brands. With globalization, the social, cultural, and economic values of cities have come to the forefront, making city perception and brand image more significant. A“brand city”is one that stands out with its unique values, quality of life, historical, cultural, natural richness, and leaves a positive impression on its target audience. City perception refers to the collection of impressions, feelings, expectations, and experiences individuals have about a city. This perception is shaped by both local residents and external observers. Elements such as physical infrastructure, quality of services, social life, safety, and transportation contribute to forming this perception. City brand image, on the other hand, encompasses mental associations and societal perceptions, influencing investors, tourists, and potential residents. This study examines the role of city perception in creating a brand city through the case of Sakarya. The city's industrial structure, production capacity, and natural and touristic assets are evaluated to explore its brand potential. The aim of the research is to identify which factors stand out in the local population's perception of the city and to reveal how this perception affects the city's brand image. Data were collected through surveys conducted with residents of Sakarya using the convenience sampling method. The CKES City Brand and Image Scales, developed in accordance with Turkey's socio-economic context, were utilized. According to the research, it was determined that there is a strong and positive relationship between city perception and city brand image. On the other hand, it was revealed that demographic characteristics and behavioral city perception and city image are effective. In this context, the shaping of the perceptions of local people of Sakarya's brand city potential has begun to be shaped.