Eskişehir ilinde yabancı dil kurslarında çalışan ingilizce öğretmenlerinin iş güvencesizliği ve örgütsel sinizm algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between job insecurity and organizational cynicism perceptions of english teachers working in foreign language courses in Eskişehir
  1. Tez No: 943549
  2. Yazar: NECMİ GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA YİYİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı iş güvencesizliği algısı ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma Eskişehir ilinde yabancı dil kurslarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin katılımı ile gerçekleştirilmiş olup, ölçek madde sayısı üzerinden yeterliliği hesaplanmıştır. Kolayda örneklem yöntemi kapsamında 145 kişiye ulaşılmış ve analizler yapılmıştır. Veriler anket formu aracılığıyla toplanmış olup, anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan Örgütsel Sinizm ve iş güvencesizliği ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 23 (Statistical Package for Social Sciences) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar yabancı dil kurslarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin iş güvencesizliği algısı ile örgütsel sinizm arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca yapılan çalışmada evli bireylerin daha az iş güvencesizliği algısına sahip oldukları ve daha az sinik tutumlar geliştirdiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the perception of job insecurity and organizational cynicism. The study was conducted with the participation of English teachers working at foreign language courses in the province of Eskişehir. The adequacy of the sample size was calculated based on the number of scale items. Within the scope of the convenience sampling method, 145 individuals were reached, and analyses were carried out accordingly. The data were collected through a questionnaire form, which consisted of questions related to demographic characteristics, as well as the Organizational Cynicism Scale and the Job Insecurity Scale. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 23 (Statistical Package for Social Sciences). The results revealed a statistically significant and positive relationship between English teachers' perceptions of job insecurity and organizational cynicism in foreign language courses. Additionally, the study found that married individuals had lower perceptions of job insecurity and exhibited less cynical attitudes.