Karma testlerde madde türü sıralamasının test ve madde istatistiklerine etkisinin incelemesi
The effect of item type ordering on test and item statistics in mixed format tests
  1. Tez No: 943601
  2. Yazar: ÖNER KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN TUĞÇE ÖZYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, açık uçlu ve çoktan seçmeli madde türlerinden oluşan karma testlerin psikometrik özelliklerinin, madde türü sıralamasına göre nasıl değiştiği incelenmiştir. Araştırmada, aynı 18 maddeden (6 açık uçlu, 12 çoktan seçmeli) oluşan üç farklı test formu (Açık Uçlu Maddeler Öncelikli, Çoktan Seçmeli Maddeler Öncelikli, Karışık Madde Sıralamalı) hazırlanarak aynı öğrenci grubuna farklı zamanlarda uygulanmıştır. Araştırma, 2024 -2025 eğitim öğretim yılında Kocaeli ili İzmit ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun 7. sınıfında öğrenim gören 83 öğrenci ile yürütülmüş ve nedensel karşılaştırma modeliyle desenlenmiştir. Verilerin analizinde madde güçlüğü, ayırt ediciliği ve güvenirliği Klasik Test Kuramı kapsamında hesaplanmış; test güvenirliği Cronbach Alfa, geçerliği ise ölçüt bağıntılı geçerlik yoluyla değerlendirilmiştir. Ayrıca Friedman, Wilcoxon testi, Feldt Testi ve Fisher Z dönüşümü gibi istatistiksel yöntemler kullanılmış; anlamlılık düzeyi Bonferroni düzeltmesiyle 0.0167 olarak alınmıştır. Araştırma bulgularına göre Açık Uçlu Maddeler Öncelikli ve Çoktan Seçmeli Maddeler Öncelikli puan ortalamaları Karışık Madde Sıralamalı formuna göre anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur. Aynı maddeler Karışık Madde Sıralamalı testte daha zor algılanmış, ancak ayırt edicilik ve güvenirlik açısından test formları arasında anlamlı fark gözlenmemiştir. Bu bulgular, karma testlerde madde türü sıralamasının öğrenci performansı ve madde güçlüğü üzerinde rol oynayabileceğini ve test tasarımında madde sıralamasının dikkatlice ele alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the psychometric properties of mixed-format tests, composed of open-ended and multiple-choice items, vary depending on the ordering of item types. For the research, three different test forms—Open-Ended Items First, Multiple-Choice Items First, and Mixed Item Order —were created using the same set of 18 items (6 open-ended, 12 multiple-choice) and administered to the same group of students at different times. The study was conducted during the 2024–2025 academic year with 83 seventh-grade students attending a public middle school in İzmit, Kocaeli, and was designed using a causal-comparative research model. Item difficulty, discrimination, and reliability were analyzed within the framework of Classical Test Theory. Test reliability was assessed using Cronbach's alpha and KR-20, while test validity was evaluated through criterion-related validity. Statistical analyses included Friedman and Wilcoxon tests, the Feldt test, and Fisher's Z transformation. The significance level was adjusted using the Bonferroni correction and set at 0.0167. According to the findings, the mean scores of the Open-Ended Items First and Multiple-Choice Items First forms were significantly higher than those of the Mixed Item Order form. The same items were perceived as more difficult in the Mixed Item Order format; however, no significant differences were observed among the test forms in terms of item discrimination and reliability. These results highlight that the order of item types in mixed-format tests can influence student performance and item difficulty, emphasizing the importance of careful consideration of item sequencing in test design.