18-20 yaş lise mezunları arasında ateizm eğilimi üzerine araştırma (Diyarbakır-Kulp örneği)
A research on atheism tendency among 18-20 years old high school graduates (Diyarbakir-Kulp sample)
  1. Tez No: 943602
  2. Yazar: MUTTALİP SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ateizm, Yunanca bir kelime olup Tanrı manasına gelen“theos”kelimesiyle birlikte kullanılan olumsuzluk manası bildiren“a”harfinin eklenmesiyle ortaya çıkmış ve tanrıtanımazlık manasında kullanılan bir mefhumdur. Tanrı'yı yadsıyan ve 'tanrıyı tanımayan' felsefi bir görüş olan ateizm, Tanrı'yı açıklama olarak görmeyen felsefi bir görüştür. Sekülerleşmeyle beraber toplum içinde din algısı günden güne değişmekte ve gençler arasında din dışı fikir akımları yaygın olarak görülmektedir. Toplum içindeki değişmeler sebebiyle gençler kimlik krizlerine girmekte ve bir arayış içinde olmaktadırlar. Bu arayış içinde din karşıtı yayınlarla sosyal medya hesaplarıyla karşı karşıya gelen genç nesillerimiz kendi dini değerlerini bir kenara bırakmakta bilgisizce fikir akımlarına kapılmaktadırlar. Dini değerlerini sağlam temeller üzerine bina edememiş gençlerimizin bu gibi tercihler de bulunması pek olağandır. Bu sebeple gençlerin dini eğilimlerinin araştırılması elde edilen bilgiler ışığında planlamalar yapıp din eğitimi planlamasının küçük yaşlardan itibaren sağlam temeller üzerine inşa edilmesi gerekmektedir. Lise öğrencilerinde Ateizm eğilimi üzerine araştırma adlı çalışmamız iki kısımdan oluşmaktadır. İlk bölüm teorik kısmı oluşturmakta, bu bölümle kuramsal çerçeve ortaya konarken ikinci kısımda elde edilen bulgularla değerlendirilmiştir. Değişkenler üzerinden betimsel analiz gerçekleştirilerek bu eğilimi etkileyen durumlar tespit edilerek liseden mezun öğrenciler arasında az da olsa bir eğilimin olduğu saptanmıştır. Gençler, bir toplumun geleceğini temsil ederler. Onların inançları, düşünceleri ve davranışları, istikbalde bizi nelerin bekleyeceği önemli ipuçu sunar. Eğer güzel bir istikbal istiyorsak gençlerimizle ilgilenmeli ve kendi inanç ve ideallerimize göre yetiştirmemiz gereklidir.
Özet (Çeviri)
Atheism is a concept formed by adding the negative suffix“a”in front of the word“theos”, which means God in Greek, and is used to mean atheism. Atheism, which is a philosophical view that rejects God and harmoniously means 'does not recognize God' in Turkish, is a philosophical school that does not accept God as any explanation. With secularization, the perception of religion in society changes day by day and non-religious intellectual movements are common among young people. Due to changes in society, young people are experiencing identity crises and are in a search. In this search, our young generations, who come across anti-religious publications and social media accounts, leave their religious values aside and are ignorantly caught up in the currents of ideas. It is very common for our young people who have not been able to build their religious values on solid foundations to make such choices. For this reason, it is necessary to investigate the religious tendencies of young people, make plans in the light of the information obtained, and build religious education planning on solid foundations from an early age. Our study titled“Research on Atheism Tendency in High School Students”consists of two parts. The first part constitutes the theoretical part, while the theoretical framework is presented in this part, the findings are evaluated with the findings in the second part. By performing descriptive analysis on the variables, the situations affecting this trend were identified and it was determined that there was a slight trend among high school graduates. Young people represent the future of a society. Their beliefs, thoughts and behaviors provide important clues about what awaits us in the future. If we want a good future, we need to raise our young people according to our own beliefs and ideals.