Katılım bankacılığı ve risk sermayesi: Yatırım ve risk paylaşımı
Participation banking and venture capital: Investment and risk sharing
  1. Tez No: 943606
  2. Yazar: İSMAİL ZEKİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM HAKAN ERGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, katılım bankacılığı ve risk sermayesi modellerini karşılaştırarak, her iki yapının benzerlik ve farklılıklarını incelemiştir. Her iki model de kâr ve zarar ortaklığına dayanırken, uygulama ve işleyişte farklılıklar göstermektedir. Katılım bankalarının faizsiz finansman olanakları ile risk sermayesinin girişimcilere sunduğu destek arasında paralellikler bulunmaktadır. Çalışmada iki veri seti ile yapılan analizlerde, İslami ve konvansiyonel girişim sermayesi fonlarının performansları incelenmiştir. İlk veri setinde, Ekim 2020 ile Şubat 2025 arasında, İslami fonlar düşük volatilite ve istikrarlı ama sınırlı getiri sağlarken, konvansiyonel fonlar yüksek volatiliteye sahip ancak daha yüksek getiri sunmuştur. Konvansiyonel fonlar, risk-düzeltilmiş getiri açısından daha iyi sonuçlar elde etmiştir. İkinci veri setinde, Nisan 2024 ile Şubat 2025 arasında, İslami fonlar %0,0208, konvansiyonel fonlar ise %0,0236 getiri sağlamıştır. Konvansiyonel fonların daha düşük volatilite ile istikrarlı performans sunduğu ve daha yüksek Sharpe oranı elde ettiği görülmektedir. Sonuç olarak, katılım bankacılığı ve risk sermayesi, girişimcilik ekosistemini destekleyerek sürdürülebilir finansman modelleri geliştirebilir. Katılım bankalarının profesyonel risk sermayesi yönetimi ile işbirliği yapması, ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study compares participation banking and venture capital models by examining their similarities and differences. While both models are based on profit and loss sharing, they differ in terms of implementation and operational mechanisms. There are parallels between the interest-free financing opportunities provided by participation banks and the support venture capital offers to entrepreneurs. In the analyses conducted with two datasets, the performance of Islamic and conventional venture capital funds was examined. In the first dataset, covering the period from October 2020 to February 2025, Islamic funds demonstrated low volatility and stable but limited returns, whereas conventional funds showed higher volatility with greater returns. In terms of risk-adjusted returns, conventional funds yielded better results. In the second dataset, covering April 2024 to February 2025, Islamic funds achieved a return of 0.0208%, while conventional funds delivered a return of 0.0236%. It was observed that conventional funds provided a more stable performance with lower volatility and achieved a higher Sharpe ratio. As a result, participation banking and venture capital can contribute to the development of sustainable financing models by supporting the entrepreneurial ecosystem. It is considered that collaboration between participation banks and professional venture capital management could positively impact economic development.