İlaç taşıyıcı sistemler olarak tek-zincir polimer nanopartiküller
Single-chain polymer nanoparticles as drug delivery systems
  1. Tez No: 943635
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA BATU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Nanoteknolojinin artan cazibesi ile hassas boyut kontrolü ve özel olarak işlevselleştirmeye izin veren nano boyutta nesnelerin üretimi için sentetik teknikler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla, polimer zincirlerinin mimari olarak tanımlanan nanoyapılara çökmesi veya katlanması ile oluşturulan tek-zincir polimer nanopartiküller (SCNP) polimer biliminde son yirmi yılda gelişmekte olan ve günümüzde hızla büyüyen bir araştırma konusudur. Ultra küçük çapraz-bağlı nanopartiküller olan SCNP'ler, yüksek seyreltme koşullarında zincir içi çapraz bağlanma yoluyla lineer polimer zincirlerinin ayrı ayrı katlanması veya çökmesi ile elde edilir. SCNP'ler geleneksel polimer nanopartiküllerden çok daha küçük 1-20 nm boyutunda polimer nanopartiküllerinin oluşumuna olanak sağlar. Son yıllarda bu alana olan ilgi kataliz, sensörler, nanoreaktörler ve biyotıp alanı da dahil olmak üzere SCNP'nin çeşitli potansiyel uygulamaları nedeniyle artmaya devam etmektedir. Özellikle ortaya koydukları çok çeşitli uygulamaların bir sonucu olarak, biyotıp alanında herhangi bir araştırma konusu için umut verici nanotaşıyıcılardandır. SCNP'nin oluşumu için bir dizi sentetik metodoloji kullanılmıştır. Örneklerin çoğu seyreltik polimer çözeltilerinde (tipik olarak
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is focused on the development of synthetic techniques for producing nanoscale objects that enable precise size control and specific functionalization. For that purpose, single-chain polymer nanoparticles (SCNPs), created by the collapse or folding of polymer chains into structurally defined nanoparticles, are a dramaticly growing research topic in polymer science that has been developing over the last twenty-five years. SCNPs, which are ultra-small cross-linked nanoparticles, are obtained by individual folding or collapse of linear polymer chains by intra-chain cross-linking under high dilution conditions. SCNPs allow the formation of 1-20 nm sized polymer nanoparticles which are more smaller than traditional polymer nanoparticles. Finally, interest in this field continues to increase due to the various potential applications of SCNP, including catalysis, sensors, nanoreactors and biomedicine. As a result of the wide variety of applications, they are one of the promising nano carriers for any research topic in the field of biomedicine. A variety of synthetic methodologies have been applied to the formation of SCNPs. Most of the examples include postpolymerization functionalization reactions in dilute polymer solutions (typically