Firmaların sürdürülebilirlik faaliyetlerinin iç müşterilerinin iş tatmini üzerindeki etkisi: Bir uygulama
The impact of firms' sustainability activities on internal customers' job satisfication: An application
- Tez No: 943634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DENİZ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı günümüz pazar ortamında işletmelerin başarısının sadece finansal performansa göre değerlendirilmesi yeterli değildir. Pazarda uzun süre varlığını devam ettirmek isteyen işletmelerin sürdürülebilirlik faaliyetlerini özümseyerek stratejiler geliştirmesi zorunluluk haline gelmiştir. Sürdürülebilirlik işletmelerin doğa, toplum ve çalışanlarına karşı çevresel, sosyal ve ekonomik sorumluluklarının bütüncül bir şekilde ele almasını ifade etmektedir. Dolayısıyla sürdürülebilirlik işletme çalışanlarının tatmin düzeylerini şekillendiren bir unsur olarak kabul edildiği için bu iki değişken arasındaki ilişkilerin incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Buradan hareketle bu çalışmada işletmelerin sürdürülebilirlik faaliyetlerinin iç müşterilerinin iş tatmini üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul ilindeki lojistik sektöründe çalışan bireylere bir anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre işletmelerin çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda yürüttüğü sürdürülebilirlik faaliyetleri çalışanlarının iş tatminlerini pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In today's intensely competitive market environment, it is not sufficient to evaluate the success of businesses only according to financial performance. It has become a necessity for businesses that want to survive in the market for a long time to develop strategies by internalizing sustainability activities. Sustainability refers to the holistic handling of environmental, social and economic responsibilities of businesses towards nature, society and their employees. Therefore, since sustainability is accepted as a factor that shapes the satisfaction levels of business employees, it is of great importance to examine the relationships between these two variables. From this point of view, this study examines the impact of sustainability activities of enterprises on the job satisfaction of internal customers. For this purpose, a survey was conducted among individuals working in the logistics sector in Istanbul. According to the results obtained, sustainability activities carried out by enterprises in environmental, social and economic terms positively affect the job satisfaction of their employees.