Ceza adaleti sürecinde vicdani kanaat sistemi ve savunma
Conscientious conviction system and defence in the criminal justice process
  1. Tez No: 943675
  2. Yazar: BATUHAN İBRİŞİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE SABİHA BOZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Ceza hukuku yargılamasında uygulamada birden çok yargılama sistemi mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti yargılama sistemi Roma hukukunun etkilerinin görüldüğü Kıta Avrupası sisteminin alıntısıdır. Birinci bölümde hukukumuzca kabul edilen delillerin serbestçe değerlendirilmesi suretiyle hükmün, hâkimin vicdani kanaatine uygun olarak verileceği anlayışının gelişmesinde, Anglo-Sakson Hukuk Sisteminin de katkısı olduğundan hukuk sistemlerine kısa bir bakış ile ceza muhakemesinin yapısı ve tarihi gelişimi, çağdaş Türk Hukukunun ceza yargılama evreleri ile muhakeme sistemi, cezalandırmanın ilk çağlardan itibaren tarihi gelişimi ve cezalandırmanın amacı ele alınmıştır. İkinci bölümde vicdanın felsefi düşünceler ışığında tanımı yapılmış, yanılabilir vicdan ve toplum vicdanı kavramları açıklanmıştır. Engizisyon yargılamalarına ve cadı avına ilişkin bilgiler ve örnekler verilmek suretiyle cezalandırmada intikam düşüncesi ile toplum vicdanının yargılamadaki yeri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde vicdani kanaat sisteminin tarihi, oluşmasındaki etkenler ve vicdani kanaate etki eden ilkeler ile savunma hakkının tarihi, savunma hakkının kullanılmasını etkinleştiren hak ve ilkeler ve savunmada müdafiin rolü açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In criminal law proceedings, there exist multiple judicial systems around the world. The judicial system of the Republic of Turkey is an adaptation of the Continental European system, influenced by Roman law. In the first chapter, it is discussed that the development of the understanding where judgments are rendered in accordance with the judge's conscientious conviction by freely evaluating evidence accepted under our legal system is also influenced by the Anglo-Saxon legal system. A brief overview of legal systems, the structure and historical development of criminal proceedings, the phases of criminal trials in contemporary Turkish law, the historical development of punishment since ancient times, and the purpose of punishment are examined. In the second chapter, the concept of conscience is defined in light of philosophical thoughts, and the notions of fallible conscience and societal conscience are explained. Information and examples regarding inquisitorial trials and witch hunts are provided to illustrate the role of vengeance and societal conscience in judgments. In the third chapter, the history of the system of conscientious conviction, the factors contributing to its formation, the principles influencing conscientious conviction, the history of the right to defense, the rights and principles enhancing the exercise of the right to defense, and the role of defense counsel in legal defense are explained.