Okul müdürlerinin kapsayıcı liderlik davranışları çatışma yönetme stilleri ve öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between school principals' inclusive leadership behaviours, conflict management styles and teachers' psychological well-being
  1. Tez No: 943729
  2. Yazar: BİRSEL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma okul müdürlerinin kapsayıcı liderlik davranışları, çatışma yönetme stilleri ve öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Isparta İli'nde görev yapan 436 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Kapsayıcı Liderlik, Çatışma Yönetme Stilleri ve Psikolojik İyi Oluş ölçekleri kullanılmıştır. Verilerinin çözümlenmesinde SPSS 26.0 ve AMOS 26.0 programları kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin okul türü ve öğrenim durumuna göre çatışma yönetme stili algılarında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Okul müdürlerinin kapsayıcı liderlik davranışları ve çatışma yönetme stilleri arasındaki ilişkiler incelendiğinde kapsayıcı liderliğin tümleştirme boyutu ile pozitif yönde yüksek düzeyde ilişkiliyken hükmetme boyutuyla negatif yönlü orta düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin algıladıkları okul müdürlerinin çatışma yönetme stilleri ile öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiler incelendiğinde; çatışma yönetme stili tümleştirme ve ödün verme boyutu ile pozitif yönde, düşük düzeyde, hükmetme boyutu ile negatif yönde, düşük düzeyde ilişkili olduğu görülmüştür. Okul müdürlerinin kapsayıcı liderlik davranışları ve öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiler incelendiğinde kapsayıcı liderlikle öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde ilişkili oldukları belirlenmiştir. Kapsayıcı liderlik davranışlarının çatışma yönetme stillerini yordamasına ilişkin regresyon analizi sonuçları incelendiğinde kapsayıcı liderlik davranışlarının tümleştirme stilini güçlü bir şekilde yordadığı görülmüştür. Hükmetme stili ve kapsayıcı liderlik davranışları arasındaki ilişkiye bakıldığında kapsayıcı liderlik davranışlarının hükmetme stilini orta düzeyde ve negatif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kapsayıcı liderlik davranışlarının öğretmenlerin psikolojik iyi oluşlarını yordamasına ilişkin regresyon analizi sonuçları incelendiğinde ise kapsayıcı liderlik algısının öğretmenlerin psikolojik iyi oluşlarını düşük düzeyde pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Okul müdürlerinin kapsayıcı liderlik davranışları ve çatışma yönetme stillerinin de öğretmenlerin psikolojik iyi oluşlarını orta düzeyde ve olumlu yönde yordadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonuçları doğrultusunda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between school principals' inclusive leadership behaviors, conflict management styles and teachers' psychological well-being. The sample of the study consists of 436 teachers working in Isparta Province in the 2023-2024 academic year. Personal information form, Inclusive Leadership, Conflict Management Styles and Psychological Well-Being scales were used as data collection tools. SPSS 26.0 and AMOS 26.0 programs were used to analyze the data. In the study, it was seen that there was a significant difference in teachers' perceptions of conflict management style according to school type and education level. When the relationships between school principals' inclusive leadership behaviors and conflict management styles were examined, it was determined that inclusive leadership was positively and highly related to the integration dimension, while it was negatively and moderately related to the dominance dimension. When the relationships between the conflict management styles of school principals perceived by teachers and teachers' psychological well-being were examined, it was seen that conflict management style was positively and at a low level with the dimension of integration and compromise, and negatively and at a low level with the dimension of dominance. When the relationships between school principals' inclusive leadership behaviors and teachers' psychological well-being were examined, it was determined that there was a positive and low level relationship between inclusive leadership and teachers' psychological well-being. When the regression analysis results regarding the prediction of conflict management styles by inclusive leadership behaviors were examined, it was seen that inclusive leadership behaviors strongly predicted the integration style. When the relationship between dominance style and inclusive leadership behaviors was examined, it was concluded that inclusive leadership behaviors predicted dominance style moderately and negatively. When the regression analysis results regarding the prediction of inclusive leadership behaviors on teachers' psychological well-being were examined, it was seen that the perception of inclusive leadership predicted teachers' psychological well-being positively at a low level. It was concluded that school principals' inclusive leadership behaviors and conflict management styles predicted teachers' psychological well-being at a moderate level and positively. In line with the results of the study, several recommendations were presented.