Gebe bilgilendirme sınıfına katılımın gebelerin doğum endişesi,doğum öz yeterliği ve doğum inançlarına etkisi
The effect of participation in a pregnancy information class on birth anxiety, birth self-efficacy and birth beliefs of pregnant women
- Tez No: 943740
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN DAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, gebe bilgilendirme sınıfı (GBS)'na katılımın gebelerin doğum endişesi, doğum öz yeterliği ve doğum inançlarına etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Evrenini, Sivas Merkez Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) kayıtlı 28-32 haftalık gebeler oluşturmuştur. Örneklem G*Power 3.1.9.7 bilgisayar programıyla hesaplanmıştır. Örneklem, deney grubu 45, kontrol grubu 45 olmak üzere, 90 kadından oluşmuştur. Çalışma 01.12.2023-01.09.2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Oxford Doğum Endişesi Ölçeği (ODEÖ), Doğum Öz Yeterlik Ölçeği (DÖYE) ve Doğum İnançları Ölçeği (DİÖ) ile toplanmıştır. Deney grubu GBS'ye katılmış ve araştırmacı tarafından üç hafta eğitim verilmiş, kontrol grubu GBS'ye katılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik ölçütleri, Independent sample t test, tek yönlü varyans analizi, Ki-Kare testi, çift yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to evaluate the effects of participation in the pregnancy information class (PIC) on pregnant women's birth anxiety, childbirth self-efficacy, and childbirth beliefs. The study population consisted of pregnant women between 28–32 weeks of gestation who were registered at Family Health Centers (FHCs) in central Sivas. The sample size was calculated using the G*Power 3.1.9.7 software, and included 90 participants, with 45 assigned to the intervention group and 45 to the control group. The study was conducted between December 1, 2023, and September 1, 2024. Data were collected using a Personal Information Form, the Oxford Worries About Labour Scale (OWLS), the Childbirth Self-Efficacy Inventory Short-Version (CBSEI), and the Birth Beliefs Scale (BBS). Participants in the intervention group attended the PIC and received training from the researcher for three weeks, whereas the control group did not participate in the PIC. For data analysis, descriptive statistics, Independent Samples t-test, one-way ANOVA, Chi-square test, two-way ANOVA, and Pearson correlation analysis were employed.