Doğumda uygulanan terapötik dokunmanın ağrı, doğum süresi, travmatik doğum algısı ve kaygı üzerine etkisi
The effect of therapeutic touch at birth on pain, birth duration, traumatic birth perception and anxiety
- Tez No: 943745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEKİN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma doğumda uygulanan terapötik dokunmanın ağrı, doğum süresi, travmatik doğum algısı ve kaygı üzerine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Suluova Devlet Hastanesi Doğum Salonuna başvuran 84 (deney grubu=42, kontrol grubu=42) kadın oluşturmuş, araştırma doğumda terapötik dokunma uygulanan ve uygulanmayan kadınlarla yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala (VAS), Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ), Durumluluk Kaygı Envanteri (DKE), Doğum Süreci ve Postpartum Süreçte Uygulanacak Soru Formu kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was contucted in a randomized controlled experimental manner to determine the effect of therapeutic touch applied at birth on pain, birth duration, traumatic birth perception and anxiety. The sample of the research consisted of 84 women (experimental group=42, control group=42) who applied to Suluova State Hospital Birth Delivery Room. The study was conducted with woman applied therapeutic touch at birth and woman who were not. Data were collected using Personal Information Form, Visual Analog Scala, Traumatic Birth Perception Scala, State Anxiety Inventory, Questionnaire to be applied in the Birth Process and Postpartum Process.