Taşıma merkezi okullardaki öğrencilerin ders dışı egzersizlere katılımının fizyolojik ve psikolojik etkileri
Physiological and psychological effects of students' participation in extracurricular exercises in transport center schools
- Tez No: 943746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı taşıma merkezli okullarda eğitim gören öğrencilerin ders dışı egzersizlere katılımın fiziksel uygunluk parametrelerine ve der dışı egzersize yönelik tutumlarına olan etkisini incelemektir. Ayrıca öğrencilere uygulanan ders dışı egzersizin öğrenci ebeveynlerinin de ders dışı egzersizlere yönelik tutumlarına etkisinin olup olmadığı da incelenecektir. Araştırmaya Muğla ilinde Bodrum ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir okulda eğitim öğretim gören 60 (deney:30, kontrol:30) öğrenci ve 60 ebeveyn (deney: 30, kontrol:30) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın modeli ön test / son test kontrol gruplu deneysel bir modeldir. Araştırmada deney grubunun 12 hafta boyunca beden eğitimi ve spor dersi yanında oryantiring ders dışı egzersiz uygulamalarına (haftada 6 saat/günde 2 saat) katılması sağlanmıştır. Kontrol grubu ise sadece beden eğitimi ve spor derslerine katılmıştır. Deney ve kontrol grubuna 12 hafta sonrasında son testte yer alan fiziksel uygunluk ölçümlerinde boy uzunluğu, vücut ağırlığı, mekik, şınav ve esneklik test ölçümleri yapılmış ve ders dışı egzersizlere karşı tutum ölçeği verileri toplanmıştır. Ebeveynlerin de son test ders dışı egzersizlere karşı ebeveyn tutum ölçeği verileri toplanmıştır. Elde edilen veriler Jamovi 2.3.21.0 istatistik programında %95 güven aralığında ve 0,05 hata payı ile analiz edilmiştir. Tüm analizlerde anlamlı farklılık tespit edildiğinde değişkenlerin etkisini belirlemek için Cohen'in d etki büyüklüğü katsayısı kullanılmıştır. bağımlı iki grubun ortalamalarının karşılaştırmasında nonparametrik testlerden Wilcoxon W testi kullanılmıştır. Bağımsız grupların ortalamalarının karşılaştırılmasında ise Welch's t testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre oryantiring egzersizlere katılan deney grubundaki öğrencilerin son test mekik ve şınav test performans sonuçları ön test sonuçlarına kıyasla artış gösterirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of participating in extracurricular exercise on students' physical fitness and attitudes towards it, with a focus on those attending transportation-based schools. Additionally, the study will examine whether the extracurricular exercise programme has an impact on the attitudes of students' parents towards such programmes. The study involved 60 students (experimental:30, control:30) and 60 parents (experimental:30, control:30) from a school affiliated with the Ministry of National Education in the Bodrum district of the Muğla province, who participated voluntarily. The research model is an experimental model with a pre-test/post-test control group. The experimental group participated in orienteering extracurricular activities (6 hours per week/2 hours per day) in addition to physical education and sports lessons for 12 weeks. The control group only participated in physical education and sports lessons. After 12 weeks, physical fitness measurements were taken, including height, body weight, sit-up, push-up and flexibility tests, and data were collected on the parents' attitudes towards extracurricular exercise. Parents' post-test data on their attitude towards extracurricular exercises were also collected. The obtained data were analysed using the Jamovi 2.3.21.0 statistical program with a 95% confidence interval and a margin of error of 0.05. When significant differences were found in all analyses, the effect of the variables was determined using Cohen's d effect size coefficient. The Wilcoxon W test, a nonparametric test, was used to compare the means of two dependent groups. Welch's t-test was used to compare the means of independent groups. According to the study's findings, the post-test sit-up and push-up performance results of students in the experimental group who participated in orienteering exercises increased compared to the pre-test results (p0.05).