Spor bilimlerinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin iş bulma kaygı düzeyinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of job finding anxiety level of students continuing their education in sports sciences according to various variables
- Tez No: 943749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı spor bilimlerinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin iş bulma kaygı düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelemektedir. Çalışmanın evrenini Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde öğrenimlerine devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenimlerine devam öğrenciler oluşturmaktadır. Örnekleme grubu basit rastlantısal örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Ölçme aracı olarak Demir (2016) tarafından geliştirilen“İş Bulma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler normallik varsayımlarını sağladıktan sonra bağımsız örneklem testi (T-testi), tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), korelasyon (Pearson) ve Post Hoc testlerinden Tukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the anxiety levels of students continuing their education in sport sciences according to various variables. The population of the study consists of students continuing their education at Kütahya Dumlupınar University. The sample group consists of students continuing their education at Kütahya Dumlupınar University Faculty of Sport Sciences. The sampling group was determined by simple random sampling method. The“Job Finding Anxiety Scale”developed by Demir (2016) was used as a measurement tool. After the data obtained met the normality assumptions, independent sample test (T-test), one-way analysis of variance (One-Way ANOVA), correlation (Pearson) and Tukey test from Post Hoc tests were applied.