Ahmed b. Hüseyin El-Bosnevî ve El-İşârâtu'l-İlâmiyye fî Şerhi'l-İstiârâti'l-İsâmiyye adlı eserinin tahkiki
Ahmad b. Huseyin Al-Bosnawi and criticaledition of his work named Al-Isharat Al-Ilamiyya fi Sharh Al-Istiarat Al-Isamiyya
- Tez No: 943778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada Ahmed b. Hüseyin el-Bosnevî (ö. 1175/1761)'nin hayatı ve eserleri ile istiâre alanında 'İṣâmuddîn el-İsfereyânî'nin kaleme aldığı Şerḥu'l-'İṣâm 'ale'l-Ferîde adlı eserin üzerine yazdığı el-İşârâtu'l-İ'lâmiyye fî Şerḥi'l-İsti'ârâti'l-'İṣâmiyye adlı eser incelenmiştir. Eser, yapı ve muhteva bakımından tanıtıldıktan sonra metin, gerekli açıklamalar ile birlikte edisyon kritiği yapılmıştır. Çalışma giriş ve üç bölüm şeklinde tamamlanmıştır. Giriş bölümünde belâgat ilmi ve konuları; istiâre sanatının esasları ve çeşitleri hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Birinci bölümde 'İṣâmuddîn el-İsfereyânî'nin hayatı, eserleri ve Şerḥu'l-'İṣâm 'ale'l-Ferîde adlı eserin muhtevası hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Ahmed b. Hüseyin el-Bosnevî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilerek ardından el-İşârâtu'l-İ'lâmiyye fî Şerḥi'l-İsti'ârâti'l-'İṣâmiyye adlı eserin adı, müellife aidiyeti, eseri ithaf ettiği kişi ve eserin muhtevası hakkında detaylıca bilgi sunulmuştur. Akabinde eserde takip ettiği metot, konuları ele alış biçimi, eserin mukaddimesi, istişhâdları ve atıfta bulunduğu kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Son kısımda eserin yazma nüshasının tavsifi ve metin tesisinde takip edilen yol ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise eserin tahkikli metni verilmiştir. Sonuç bölümünde ise eserin incelenmesi sonucunda elde edilen bulgular verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life and works of Ahmad b. Ḥusayin al-Bosnavī (d. 1175/1761), along with his treatise al-Ishârâtu'l-Ilâmiyya fî Sharḥ al-Isti'ârât al-'Iṣâmiyya, written as a commentary on Sharḥu'l-'Iṣām 'ale'l-Ferîde, a seminal work in the field of metaphor authored by Iṣâmuddîn al-Isfereyânî. This study is completed in the form of introduction and three chapters. The introduction provides general information about the science and subjects of rhetoric; the principles and types of the art of metaphor is given. The first chapter discusses the life, works, and content of Sharḥu'l-'Iṣām 'ale'l-Ferîde, authored by 'Iṣāmuddîn al-İsfereyânî. In the second chapter, information is given about the life and works of Ahmad b. Huseyin al-Bosnavî, and then detailed information about the name of the work called al-Ishârâtu'l-Ilâmiyya fî Sharḥ al-Isti'ârât al-'Iṣâmiyya, the affiliation to the author, the person to whom the work and the content of the work are presented. Subsequently, the methodology he followed in the work, the way he addressed the subjects, the introduction of the work, his references, and sources are discussed. The final part addresses the description of the manuscript and the approach taken in establishing the text. The third chapter presents the original critical text of the work. The conclusion section summarizes the findings obtained from the examination of the work.