Bir halk kitabı olarak (H.1329 tarihli) 'Muhammed Hanefi hazretleri Cengi'
As a populer book (Dated h.1329) 'Muhammed Hanefi Hazretleri Cengi'
  1. Tez No: 590231
  2. Yazar: ESRA KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSELAM ARVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Cenknâme türü halk kitapları, çok eski tarihlerden beri dünyanın farklı milletlerinde mevcuttur. Hem yazılı hem sözlü geleneğin kesişim noktasında bulunan ve halka yön veren önemli ürünlerdir. Bu tez bir giriş, iki bölüm, bir sonuç ve eklerden oluşmaktadır. Çalışmada ilk olarak kültür, halk kitapları gibi kavramlar üzerinde durulmuştur. Daha sonra halk kitapları ve özellikleri incelenmiş, çalışma hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde,“Muhammed Hanefi Hazretleri Cengi”başlıklı eser ile ilgili yapılmış çalışmalara yer verilmiş ve aynı zamanda eser, şekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. Kısaca bu bölümde eserin halk kitabı olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise“Muhammed Hanefi Hazretleri Cengi”adlı eser“Hāzā Kitâb-ı Muhammed Hanefî”,“Resimli Muhammed Hanefi Cengi”ve“Allah'ın Nimetleri ve İnsanlar”adlı eserlerle mukayese edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cenkname type folk boks are available in different natıons of the world since very old dates. They are important products that are at the intersection of both written and oral traditions and guide the people. This thesis consists of an introduction, two chapters, a conclusion and appendices. İn this thesis, firstly, concepts such as culture and folk books are emphasized. Then, folk books and their features were examined, general information about the study was given. İn the first part of the study, studies related to the work titled“Muhammed Hanefi Hazretleri Cengi”are given and also the work was examined in terms of form and content. Briefly in this section it is tried to determine whether the work is a folk book or not. İn the second part of the study,“Muhammed Hanefi Hazretleri Cengi”work“Hāzā Kitâb-ı Muhammed Hanefî”,“Resimli Muhammed Hanefi Cengi”and“Allah'ın Nimetleri ve İnsanlar”was compared with the works examined.