Premodern dönem siyasal meşruiyet anlayışlarının epistemolojik açıdan değişimi
The epistemological change of conceptions of political legitimacy in the premodern period
  1. Tez No: 943777
  2. Yazar: RAMAZAN SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, Premodern Dönem siyasal meşruiyet fikirlerinin epistemolojik açıdan değişimi ele alınmıştır. Siyasal meşruiyet, iktidarın varlığını mümkün kılabilmek için insanların onayını sağlayan değer referanslarına işaret etmektedir. Siyasal meşruiyete ilişkin fikirlerin tarih boyunca farklı sosyal, siyasal ve iktisadi koşullar etkisinde değiştiği söylenebilmektedir. Çalışmanın amacı, Premodern Dönem'de siyasal meşruiyete dair düşüncelerin epistemolojik değişimini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda siyasal meşruiyet kavramsallaştırmasının çerçevesi ve tarihi seyri incelenmiştir. Ardından Premodern Dönem siyasal meşruiyet fikirleri kronolojik bir değerlendirmeyle tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra da bu fikirlerin siyasal epistemoloji açısından ne gibi bir değişimi yansıttığı tahlil edilmiştir. Çalışmada nitel yaklaşım tercih edilmiş, seçili siyasal meşruiyet düşünceleri üzerinden değişen siyasal epistemoloji somutlaştırılmaya çalışılmıştır. Literatürdeki kitaplar, kitap bölümleri, bilimsel makaleler ve çevrimiçi internet sitelerinden yararlanılarak, doküman analizi yöntemiyle Premodern Dönem siyasal meşruiyet fikirlerinin değişimi açığa çıkartılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Premodern Dönem'de siyasal meşruiyetin epistemolojik açıdan metafizik referanslara dayandığı görülmüştür. Siyasal iktidarın meşruluğunun atalar kültü, mit, efsaneler ve din gibi metafizik unsurlara dayalı olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte Erken Modern Dönem'le beraber siyasal meşruiyet fikirlerinin epistemolojik açıdan, dünyevi siyasal iktidarlara, insana, bilime ve hukuka atıfla oluşturulduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma siyaset felsefesi ve siyasal düşünceler tarihini, Premodern Dönem siyasal meşruiyet fikirlerinin epistemolojik değişimi bakımından değerlendirmeyi önermektedir. Böylece yapılacak çalışmalarla siyasal meşruiyet fikirleri daha kapsamlı biçimde irdelenebilecek, siyasal düşünceler tarihi ve siyaset felsefesi literatüründeki siyasal meşruiyet mülahazalarının birçok açıdan tahlili mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the epistemological change of conceptions of political legitimacy in the Premodern Period. Political legitimacy refers to the value references that people's approval to make the existence of power possible. It can be said that throughout history, conceptions of political legitimacy have changed under the influence of different social, political, and economic conditions. This study aims to reveal the epistemological change of conceptions of political legitimacy in the Premodern Period. In this regard, the framework and historical trajectory of the conceptualization of political legitimacy have been examined. Subsequently, the conceptions of political legitimacy in the Premodern Period have been sought to be identified through a chronological evaluation. Then, it was analyzed what kind of change these conceptions reflect regarding political epistemology. In the study, a qualitative approach was preferred and an attempt was made to concretize the changing political epistemology through selected conceptions of political legitimacy. Books, book chapters, scholarly articles, and online websites in the literature were subjected to content analysis to reveal the changes in conceptions of political legitimacy during the Premodern Period. As a result of the study, it has been observed that political legitimacy in the Premodern Period is based on metaphysical references from an epistemological perspective. It has been determined that the legitimacy of political power is based on metaphysical elements such as ancestor cult, myth, legends and religion. It has been observed that, with the Early Modern Period, conceptions of political legitimacy were epistemologically constructed by referencing worldly political authorities, humanity, science, and law. This study proposes to evaluate political history and philosophy regarding the epistemological change of the conceptions of political legitimacy in the Premodern Period. With the research to be conducted, examining the conceptions of political legitimacy more comprehensively will be possible. Thus, it will be possible to analyze the considerations of political legitimacy in the literature of political history and philosophy from many perspectives.