Şâfiî mezhebinin aktarımında Büveytî ile Müzenî'nin Muhtasar'larındaki ihtilafları (ibadet bölümü)
Discrepancies in the transmission of the Shāfiʿī school between Al-Buwayṭī and Al-Muzanī in their Mukhtaṣars: The case of acts of worship
- Tez No: 943789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Şâfiî mezhebinin fıkhî görüşlerinin aktarımında, İmam Şâfiî'nin önde gelen öğrencileri arasında yer alan Büveytî ve Müzenî'nin katkıları büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, her iki âlimin henüz Türkçeye kazandırılmamış olan 'elMuhtasar' adlı eserlerinde yer alan görüş ayrılıkları incelenmiştir. Özellikle ibadet bahsindeki konulara odaklanılarak, eserler karşılaştırmalı biçimde ele alınmış; İmam Şâfiî'den aktarılan rivayetlerdeki farklılıklar ile müelliflerin kendi tercihleri sonucu doğan ihtilaflar tespit edilmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, Büveytî ve Müzenî'nin hayatları, ilmî kişilikleri ve mezhep içerisindeki yerleri değerlendirilmiş; devamında 'el-Muhtasar' eserlerinin yapısı ve içeriği karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde ise abdest, namaz, zekât, oruç ve hac gibi ibadet konularındaki görüş ayrılıkları analiz edilmiş, her bir mesele sonunda Şâfiî mezhebinde muteber kabul edilen görüşe yer verilmiştir. Bu çalışmada, Büveytî ve Müzenî'nin eserlerindeki 46 ihtilaf tespit edilmiş ve sonuç kısmında bu ihtilafların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The contributions of Buwayti and Muzani, prominent students of Imam alShafi'i, hold significant importance in the transmission of the Shafi'i school's jurisprudential views. This study critically examines the differences of opinion in the works of both scholars titled al-Muhtasar, which have not yet been translated into Turkish. Focusing predominantly on issues of worship, a comparative analysis of the works is conducted to identify both differences in the transmitted narrations from Imam al-Shafi'i and disagreements arising from the authors' personal jurisprudential preferences. The first chapter of this study explores the biographical backgrounds, scholarly profiles, and places of Buwayti and Muzani within the madhhab, followed by a comparative assessment of the structure and content of their works, al-Muhtasar. The second chapter systematically analyzes the juridical disagreements on issues of worship such as ablution, prayer, zakat, fasting, and pilgrimage, presenting after each section the authoritative positions upheld within the Shafi'i school. In this study, 46 disagreements in the works of Buwayti and Muzani were identified and these disagreements were evaluated in the conclusion.