Beşinci sınıf öğrencilerinin çoklu zekâ kuramına göre bilişim teknolojileri ve yazılım dersi (iletişim, araştırma ve iş birliği ünitesi) erişilerinin incelenmesi (Aksaray ili örneği)
Investigation of fifth grade students' access to information technologies and software course (communication, research and collaboration unit) according to multiple intelligence theory (Aksaray province example)
  1. Tez No: 943788
  2. Yazar: BİRCAN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİR RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, beşinci sınıf öğrencilerinin çoklu zekâ türlerine ait düzeylerini saptamak, bilişim teknolojileri ve yazılım dersi (İletişim, Araştırma ve İş Birliği Ünitesi) erişilerini belirlemek ve öğrencilerin çoklu zekâ türlerine ait düzeylerine göre bilişim teknolojileri ve yazılım dersi (İletişim, Araştırma ve İş Birliği Ünitesi) erişilerini incelemektir. Araştırma grubunu, Aksaray ilinde 2023-2024 eğitim-öğretim yılında yerleşim yerlerine göre belirlenen altı okulun 448 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma alanını oluşturan ortaokulların farklı yerleşim yerlerinden seçilmesi ile araştırma grubunu oluşturan öğrencilerde aile yapısı ve sosyoekonomik düzey açılarından çeşitlilik oluşturması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel yöntemlerden betimsel araştırma modeli benimsenmiştir. Öğrencilerin çoklu zekâ türleri ve düzeyleri Dr. Susar Kırmızı tarafından geliştirilen Çocuklar İçin Çoklu Zekâ Ölçeği ile, bilişim teknolojileri ve yazılım dersi erişileri ise araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan başarı testi ile ölçülmüştür. Araştırmada toplanan verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi ve varyans analizi kullanılmış, hangi gruplar arasında anlamlı farklılık olduğunu belirlemek amacıyla ise post-hoc testler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; araştırmaya katılan öğrencilerin en az“Doğacı”zekâ türüne, en çok“Kişilerarası-Sosyal”zekâ türüne sahip oldukları, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre, anne-baba eğitim düzeyi üniversite mezunu olanların ortaokul mezunu olanlara göre ve günlük bilgisayar kullanım sıklığı 6-8 saat olanların 0-2 saat olanlara göre daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin bilişim teknolojileri ve yazılım dersi erişileri ise sadece“Sözel”zekâ türüne göre anlamlı farklılık göstermiş ve zekâ düzeyi üçüncü çeyrekte olan öğrencilerin birinci çeyrekte olanlara göre daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte elde edilen bulgular ilgili alanyazın temelinde tartışılmış, gelecek araştırma ve uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the levels of fifth grade students in multiple intelligence types, to determine their access to information technologies and software course (Communication, Research and Collaboration Unit), and to examine the access of students to information technologies and software course (Communication, Research and Collaboration Unit) according to their levels in multiple intelligence types. The research group consisted of 448 fifth grade students of six schools determined according to their settlements in Aksaray province in the 2023-2024 academic year. It is aimed to create diversity in terms of family structure and socioeconomic level in the students who constitute the research group by selecting the secondary schools that constitute the research area from different settlements. In the research, the descriptive research model was adopted from quantitative methods. Multiple intelligence types and levels of students The Multiple Intelligence Scale for Children developed by Dr. Susar Kırmızı and the access to information technologies and software courses were measured with the success test prepared by the researcher himself. In the analysis of the data collected in the research, descriptive statistics, independent groups t-test and analysis of variance were used, and post-hoc tests were performed to determine which groups had significant differences. As a result of the analyses, it was concluded that the students participating in the study had the least“Naturalistic”type of intelligence, the most“Interpersonal-Social”type of intelligence, female students were more successful than male students, those with a university education level of parents were more successful than those with a secondary school degree, and those with a daily frequency of computer use of 6-8 hours were more successful than those with 0-2 hours. The access of students to information technologies and software courses showed significant differences only according to the“Verbal”intelligence type, and it was concluded that students with a third quarter intelligence level were more successful than those in the first quarter. In addition, the findings were discussed on the basis of the relevant literature and suggestions were made for future research and applications.