Şeker pancarı baş kesme bıçakları çalışma koşullarını etkileyen temel karakteristiklerin tarla koşullarında saptanmasına ilişkin yöntem geliştirilmesi
Development of the method to determine the main characteristic which effect operating conditions of sugar beet topping knifes in the field operating conditions
- Tez No: 9438
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Doktora Tezi ŞEKER PANCARI BAŞ KESME BIÇAKLARI ÇALIŞMA KOŞULLARINI ETKİLEYEN TEMEL KARAKTERİSTİKLERİN TARLA KOŞULLARINDA SAPTANMASINA İLİŞKİN YÖNTEM GELİŞ TİRİLMESİ Alime t ÇOLAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ahmet SARAL 1990, Sayfa : Jüri : Prof. Dr. Ahmet SARAL Prof. Dr. I. Arif EKOL Prof. Dr. Bilge ERD İLLER Bu çalışmada, şekerpancarı hasadının önemli bir aşaması olan başkesme işlemi ve başkesme düzenleri ele alınmış tır. Başkesme bıçağının çalışma koşullarını etkileyen faktörler üzerinde özellikle durulmuştur. Bu amaçla; açılı bağlanmış düz bıçağa, tırtıllı ayar tamburuna ve ölçme düzenine sahip bir başkesme düzeni projelenerek, prototip olarak imal edilmiştir. Denemeler, tarla koşullarında gerçekleştirilmiştir. Yapılan denemeklerde başkesme bıçağı çalışma koşullarını etkileyen; ayar tamburu çevre hızı fazlalığı, başkesme bıçağı yön açısı, makin" ilerleme hızı ve ayar tamburu düşey kuvveti faktörlerinin etkileri incelenmiştir. Bu faktörlerin et kilerini belirlemede başkesme direnci ve başkesme kalitesi kriterlerinden yararlanılmıştır. Başkesme dirençleri, özel olarak imal edilmiş olan ölçme düzeni tarafından elektronik ölçme cihazları yardımıyla başkesme sırasında kaydedilmiştir. Elde edilen kayıt değerleri, bilgisayarın seri iletim hattın dan veri kaydedici programın veri dosyalarına yüklenmiştir. Data dosyalarındaki kayıt değerleri bilgisayarla değerlendirilmiştir. Çalışmalar sonucunda, incelenen dört faktörün her seviyesinin ayrı ayrı ve birlikte etkileri belirlenmiştir. Buna göre; başkesme bıçaklarının çalışma koşullarını en olumlu etkileyen kombinasyon ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Başkesme düzeni, açılı bağlanmış düz bıçak, ayar tamburu, çevre hızı fazlalığı, yön açısı, ilerleme hızı, tambur düşey kuvveti, başkesme direnci, başkesme kalitesi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ? PhD Thesis DEVELOPMENT OP THE METHOD TO DETERMINE THE MAIN CHARACTERISTIC WHICH EPPECT OPERATING CONDÎTÎONS OP SUGAR BEET TOPPING KNIPES IN THE PIELD OPERATING CONDITIONS Ahmet ÇOIAK Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor,: Prof.Dr. Ahmet SARAL 1990, Page :. «Jury : Prof. Dr. Ahmet SARAL ' Prof. Dr. I. Arif EKOL Prof. Dr. Bilge ERB İLLER The topping is very important step in the sugar beet harvesting. Therefore, topping and topping units are examined in this research. Especially the factors effect the operation conditions of topping knife are investigated. In order to re ach this aim a topping system with oblique knife, milled feel er wheel and the measuring system has been designed. That "unit is manufactured as a prototype and it is tested in operation conditions in the field. In this tests the effects of the fac tors such as, the direction angle of the knife, working speed of the machine, vertical force of the feeler wheel and axcess of peripheral speed of the wheel to the working conditions of topping knife are investigated. In order to determine the ef fects of those factors topping resistance and the quality of the topping have been used. The topping resistances are recor ded while topping by the electronic meastirement equipments in the specially made measuring system. The values ob tained while recording are transferred to the data files in the data logger programme through the serial port of the PC. The recording values in the data files have been realised by using PC. So, the effect of those factors are determined indi vidually and interactionally in the result of this research. According to this the best combination of working conditions of the topping knife are decided. KEY WORDS: 'Topping unit, the oblique knife, feeler wheel, axcess of peripheral speed, the direction angle, working speed, vertical force of the wheel, top ping resistance, the quality of the topping.