Sapdöver harman makinelerinin bazı organlarının bilgisayar destekli tasarımı
Designing with cad some components of treshing machine
  1. Tez No: 9437
  2. Yazar: MUSTAFA VATANDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Doktora Tezi SAPDÖVER HARMAN MAKİNELERİNİN BAZI ORGANLARININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMI Mustafa VATANDAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman Prof.Dr. Güngör YAVUZCAN 1990, Sayfa :113 Jüri : Prof.Dr* Güngör YAVUZCAN Prof.Dr. Battal KUŞHAN Prof.Dr. Rahmi KESKİN Bu çalışmada, Türkiye'de imal edilen ve tahıl harmanında kullanılan sapdöver harman makinelerinin "bazı organlarının bilgisayar destekli tasarımı yapılmıştır. Geliştirilen bilgisayar programları yardımıyla, makinenin harmanlama düzeni, batör mili ve parmakları, volan, elek ve fanına ait toplam 181 adet parametrenin optimum değeri; simülasyon ve optimizasyon yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. İncelemesi yapılan 5 ayrı ürün cinsi için bulunan bu organların konstrüksiyonuna ait değerler, deney verileri ile karşılaştırılmıştır. Belirlenen optimum değerlerle, uygulamada görülen makinelerin özellikleri irdelenerek; tasarımcılara, imalatçılara ve kullanıcılara önerilerde bulunulmuştur. Ürün cinslerinin harmanlanmasıyla elde edilen zedelenme ve kırılma yüzdesinin en küçük değeri göz önüne alınarak, optimum harmanlama düzeni konstrüksiyonu belirlenmiş tir. Ayrıca makinenin volan, elek ve fanının daha küçük yapıda olabileceği ve bu yolla daha hafif ve ucuz bir konstrüksiyonun elde edilebileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Bilgisayar Destekli Tasarım, Sonlu Elemanlar Yöntemi, Sapdöver Harman Makinesi, Batör, Volan, Pan, Elek Konstrüksiyonu.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT PhD Thesis DESIGNING WITH CAD SOME COMPONENTS OP TRESHING MACHINE Mustafa VATANDAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor: Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN 1990, Page: 113 Jury: Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN Prof. Dr. Battal KUŞHAN Prof.DroRahmi KESKİN In this research, some components of treshing machine used in cereal treshing and manufactured in Tur key, were designed with CAD. The optimum values of total 181 machine parameters for treshing unit, treshing drum's shaft and beaters, flywheel, sieve and fan were determined by developing computer programs using simulation and optimization methods. The computed values of these compo nents1 constructions were compared with experimental data for 5 crop varieties. The determined optimum values and specifications of machines that were watched in practice were discussed and proposed for designers, manufacturers and users. The optimum treshing unit construction was deter mined taking into consideration the minimum grain damaged which was obtained by treshing crop varieties. On the other hand, it was concluded that the machined flywheel, sieve and fan could be in smaller sizes, which would make it possible to obtain lighter and cheaper construction. KEY WORDS: Computer Aided Design (CAD), Finite Elements Method (FEM), Treshing Machine, Construction of Treshing Drum, Flywheel, Pan and Sieve.