Söke ovası tarım işletmelerinde sulama metodları ve işletmelerin ekonomik analizi
Irrigation methods and economic analysis of the farms at Söke plain
- Tez No: 9439
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SÖKE OVASI TARIM İŞLETMELERİNDE SULAMA METODLARI VE İŞLETMELERİM EKONOMİK ANALİZİ Ayşen BÜTÜN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana bil i m Deli Danışman1 Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL 1990, Sayfa: 222 Oüri: Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof. Dr. Turan GÜNEŞ Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN Bu araştırma Söke ilçesinin 47 köyünden arazinin tamamı DSİ tarafından sulanan 9 köyün tamamında mevcut tarım işletmelerinden örnekleme ile alınan isletmelerde yürütülmüştür, önce Söke ovası sulama şebekesinin genel yapısı, sulama ve bitki pa temindeki gelinmeler incelenmiş, sulama oran ve randımanları araştırılmış, sorunlar ortaya konmuştur. Tabakalı örnekleme ile belirlenen 100 tarım işletme sinin sosyo- ekonomik verileri incelenerek, isletmelerin nüfus, işgücü ve arazi varlıkları araştırılmış, mülkiyet yapıları analiz edilmiştir. Ayrıca işletmelerin arazi, isletme ve öz sermayeleri ile borçlar araştırılmıştır. İşletme sonuçları olarak her- bir grup için gayrisaf hasıla, işletme masrafları, safha- sıla, tarımsal gelir ve rantabilite oranları bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sulama oranı, sulama randımanı, bitki su tüketimi, planlı su dağıtımı, ekonomik analiz, rantabilite, aktif sermaye, saf hasıla, tarımsal gelir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis IRRIGATION METHODS AND ECONOMIC ANALYSIS OF THE FARMS AT SÖKE. PLAIN Ayşen BÜTÜN University of Ankara, Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL 1990, Page, 222 Jury: Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof.Dr. Turan GÜNEŞ Prof.Dr. İ. Hakka İNAN This study was carried out on the (Sample) farms in 9 of the 47 villages of Söke district. All of the areas of these 9 villages are being irrigated by DSİ. Firstly, the general structure of irrigation network and the developments in irrigation and crop pattern, irrigation efficiency and ratio of irrigable area of Söke Plain were also investigated. Thus, problems were pointed out. The socio - economical data of 110 farms which were determined by stratified sampling method were analysed. In this research the population, family labour, land operated and the structure of ownership of the farms were also studied In addition, in this study, the farm size, the capital invested and the debts of the farms were investigated. As financial results of the farms studied the gross return, the farm expenses the net return, the family farm earnings and the profitability were calculated by size groups. KEY WORDS: Intensity of water use, irrigation efficiency, plant water consumption, planned water distttibu tion, economical analysis, profitability, farm assets, net return, family farm earnings.