An educational game design for robotic coding
Robotik kodlamaya yönelik bir eğitsel oyun tasarımı
- Tez No: 943807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRİM BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknolojik ilerlemeler gelişmeye devam ettikçe, yeni öğrenme yöntemlerine erişim giderek daha çeşitli hale geldi. Öğrenme artık kitaplarla veya gazetelerle sınırlı kalmayıp çeşitli dijital platformlara yayılıyor. Bu platformlar öğrenmeyi daha erişilebilir, ilgi çekici ve akılda kalıcı hale getirmeyi amaçlıyor. Geleneksel, monoton öğrenme yöntemleri yerine, eğitim içeriğinin etkileşimli ve eğlenceli unsurlarla bütünleştirilmesi bilginin kalıcılığını artırmaktadır. Bu tez çalışmasında, küçük çocukların (6-12 yaş) robotik kodlama öğrenmelerini desteklemek amacıyla eğitsel bir oyun geliştirilmiştir. Çalışma, günlük hayatta önem kazanan ve gelecekte daha da genişlemesi beklenen bir alan olan robotik üzerine odaklanmıştır. Amaç, çocukların robotik kodlama konusundaki farkındalığını artırmak ve temel programlama kavramlarını tanıtmak, çocukların oyunla etkileşime girerek kodlama, problem çözme, algoritmik düşünme ve analitik muhakeme gibi temel becerilerini geliştirmeleri için bir platform oluşturmaktır. Bu amaçla tasarlanan etkileşimli öğrenme ortamında, çocukların kendi robotlarını tasarlayıp, kodlama ilkelerini uygulamalı deneyim yoluyla anlamalarına olanak tanıyan işlevler oluşturulmuştur. Çalışmada ayrıca benzer eğitim uygulamaları incelenmiş ve robotik kodlama öğretimindeki etkinlikleri analiz edilmiştir. Yapılan oyun, 12 katılımcı tarafından test edilmiş ve oyun hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda, oyunlaştırmanın çocukların öğrenme süreçlerini olumlu yönde etkilediğini gözlemlenmiştir. Geliştirilen oyun, eğitim içeriğini eğlenceyle başarılı bir şekilde birleştirerek robotik kodlamayı küçük yaşlardaki öğrenciler için daha erişilebilir ve ilgi çekici hale getirdi. Bu yaklaşım, STEM alanlarına erken yaşta ilgi duyulmasına ve bilişsel becerilerin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. Gelecekteki çalışmalar, robotik kodlama eğitiminde oyun tabanlı öğrenmenin daha fazla geliştirilmesini ve daha geniş uygulamalarını araştırabilir.
Özet (Çeviri)
As technological advancements continue to evolve, access to new learning methods has become increasingly diverse. Learning is no longer confined to books or newspapers but extends to various digital platforms. These platforms aim to make learning more accessible, engaging, and memorable. Instead of traditional, monotonous learning methods, integrating educational content with interactive and entertaining elements enhances knowledge retention. In this thesis, an educational game was developed to support young children (6-12 years old) to learn robotic coding. The study focused on robotics, an area that is important in everyday life and is expected to expand further in the future. The aim is to raise children's awareness of robotic coding and introduce basic programming concepts, create a platform for children to interact with the game and develop their basic skills such as coding, problem solving, algorithmic thinking and analytical reasoning. In an interactive learning environment designed for this purpose, functions have been created that allow children to design their own robots and understand coding principles through hands-on experience. The study also examined similar educational practices and analyzed their effectiveness in teaching robotic coding. The game was tested by 12 participants and their views on the game were evaluated. As a result of studies and researches, it has been observed that gamification positively affects children's learning processes. The developed game successfully combined educational content with entertainment, making robotic coding more accessible and engaging for young learners. This approach has contributed to an early interest in STEM fields and the development of cognitive skills. Future studies may explore further development and wider applications of game-based learning in robotic coding education.