Gaziantep geleneksel el sanatları ile kapsül koleksiyon oluşturulması
Creating a capsule collection with Gaziantep traditional handicrafts
- Tez No: 943808
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AVCIOĞLU KALEBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Crafts, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde kültürel mirasın korunarak yeniden değer kazandırılması yenilikçi bir bakış açısı sunmaktadır. Geleneksel el sanatları, kültürel kimliğin önemli tanımlayıcılarından biri olup kültürel mirasın dinamik bir parçasıdır. Birçok kültürel çeşitliliklere sahip olan Türk el sanatları, yüzyıllar boyunca farklı kültürü bünyesinde bulundurarak zengin bir kültürel mirasa sahip olmuştur. Türk el sanatlarının çeşitliliğine katkıda bulunan, köklü bir tarihi geçmişe sahip olan kutnu kumaşı ve Antep İşi nakışı, Gaziantep yöresinin unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarıdır. Kültürel ve çevresel sürdürülebilirlik odaklı oluşturulan bu tez çalışmasında, üretim hatalarından kaynaklı melanj efekti olan kutnu kumaşı ve atıl durumdaki Antep İşi nakışlı mendiller kullanılarak günümüz moda anlayışıyla bir kapsül koleksiyon tasarlanmıştır. Koleksiyon bluz, gömlek, pantolon, elbise, etek ve yelekten oluşan kadın giyimine yöneliktir. Kapsül koleksiyon, siyah ve natürel beyaz kutnu kumaşından 7 parça ürün olarak dikilmiş olup Antep İşi nakış motifleri giysilere aplike edilmiştir. Böylece kültürel mirasa sahip çıkılarak sürdürülebilir bir yaklaşım benimsenmiştir. Zamansız, uzun ömürlü ve kültürel anlamları içeren koleksiyon, hızlı tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesinde teşvik edici bir rol oynamaktadır. Geleneksel el sanatları yeniden değerlendirilerek moda sektörüne kazandırılması yenilikçi bir bakış açısı sağlamıştır. Kültürel mirasın günümüz moda anlayışıyla yaşatılarak aktarılması, gelecek nesiller için el sanatlarının kültürel sürdürülebilirliğini sağlayarak kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, preserving and revaluing cultural heritage offers an innovative perspective. Traditional handicrafts are one of the important identifiers of cultural identity and are a dynamic part of cultural heritage. Turkish handicrafts, which have many cultural diversities, have had a rich cultural heritage by incorporating different cultures for centuries. Kutnu fabric and Antep Isi embroidery, which have a deep-rooted historical past and contribute to the diversity of Turkish handicrafts, are traditional handicrafts of the Gaziantep region that are on the verge of being forgotten. In this thesis study, which is focused on cultural and environmental sustainability, a capsule collection has been designed with today's fashion understanding using kutnu fabric with a melange effect due to production errors and idle Antep Isi embroidered handkerchiefs. The collection is aimed at women's clothing consisting of blouses, shirts, trousers, dresses, skirts and vests. The capsule collection is sewn as 7-piece products from black and natural white kutnu fabric and Antep Isi embroidery motifs are appliqued to the clothes. Thus, a sustainable approach has been adopted by protecting the cultural heritage. The collection, which is timeless, long-lasting and contains cultural meanings, plays an encouraging role in changing fast-paced consumption habits. Re-evaluating traditional handicrafts and introducing them to the fashion sector has provided an innovative perspective. It has been concluded that the transfer of cultural heritage by keeping it alive with today's fashion understanding will contribute to the preservation of cultural heritage by ensuring the cultural sustainability of handicrafts for future generations.