Türk halk danslarının değişim/dönüşüm sürecinde Anadolu Ateşi Dans Topluluğu'nun rolü
The role of Fire of Anatolia Dance Company in the change/transformation process of Turkish folk dances
- Tez No: 943822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERNAZ DEMİREL TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Türk halk danslarının kültürel ve toplumsal bir ifade biçimi olarak geçirdiği dönüşümü ele alarak, geleneksel formlarından modern sahne sanatlarına evriliş sürecini Anadolu Ateşi Dans Topluluğu üzerinden incelemektedir. Halk dansları, yerel kimlikleri ve kültürel çeşitliliği yansıtan özgün bir anlatım biçimi olarak varlığını sürdürmüş, zamanla estetik ve sanatsal kaygılar doğrultusunda yeniden şekillenmiştir. 20. yüzyılda dans sanatında yaşanan modernleşme süreci ve kültür endüstrisinin etkisiyle, halk dansları geleneksel yapısından uzaklaşarak homojenleşmiş ve ticari bir kimliğe bürünmüştür. 1937'de kurulan Moiseyev Dans Topluluğu, Sovyet halk danslarını bale ve akrobasiyle birleştirerek halk danslarının sahneye uyarlanmasında öncü olmuştur. Bu model, profesyonel halk danslarının temelini atmış ve devlet destekli birçok topluluğa ilham vermiştir. Türkiye'de halk danslarının sahneye uyarlanması, Devlet Halk Dansları Topluluğu (DHDT) ve Anadolu Ateşi Dans Topluluğu gibi oluşumlarla gelişmiş ve uluslararası alanda büyük ilgi görmüştür. Anadolu Ateşi'nin kostüm ve koreografi anlayışının biçimlenmesinde River of the Dance Topluluğu'nun performanslarının etkili olduğu bilinmektedir. Bu tür oluşumlar, geleneksel motiflerin estetik bir şekilde küresel izleyiciye sunulmasında önemli bir rol oynamıştır. Anadolu Ateşi, Türkiye'nin farklı bölgelerine ait halk danslarını modern sahne teknikleri, görsel unsurlar, kostüm tasarımı, makyaj ve müzik ile bütünleştirerek uluslararası düzeyde tanınan bir sahne performansına dönüştürmüştür. Geleneksel dans figürleri ve anlatılarını, çağdaş koreografiyle yeniden yorumlayan topluluk, halk danslarını modern sahne sanatlarıyla sentezleyerek küresel ölçekte tanıtımını da sağlamıştır. Geleneksel danslar bu yeni form ile bazı araştırmacı ve dansçılar tarafından kültürel mirasın özgünlüğünden uzaklaşma ve ticarileşmesi bağlamında eleştirilmiştir. Türk halk danslarının yerel bağlamından çıkarılarak sahneye uyarlanma sürecinde geçirdiği değişim ve dönüşümü analiz edilecek olan bu çalışmada, Türk halk danslarının modern sahne sanatlarıyla etkileşimi ve bu süreçte yaşanan dönüşümlerin etkileri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the evolution of Turkish folk dances as a form of cultural and social expression, and their evolution from traditional forms to modern performing arts through the Fire of Anatolia Dance Group. Folk dances have continued their existence as a unique form of expression reflecting local identities and cultural diversity, and have been reshaped over time in line with aesthetic and artistic concerns. With the modernization process in dance art in the 20th century and the influence of the culture industry, folk dances moved away from their traditional structure and took on a homogenized and commercial identity. Founded in 1937, the Moiseyev Dance Company was a pioneer in adapting folk dances to the stage by combining Soviet folk dances with ballet and acrobatics. This model laid the foundation for professional folk dance and inspired many state-sponsored troupes. In Turkey, the adaptation of folk dances to the stage has developed with formations such as the State Folk Dance Ensemble (DHDT) and Anatolian Fire Dance Ensemble and has attracted great attention internationally. It is known that the performances of the River of the Dance Company were effective in shaping the costume and choreography approach of Fire of Anatolia. Such formations have played an important role in presenting traditional motifs to the global audience in an aesthetic way. Fire of Anatolia has transformed folk dances from different regions of Turkey into an internationally recognized stage performance by integrating them with modern stage techniques, visual elements, costume design, make-up and music. The group, which reinterprets traditional dance figures and narratives with contemporary choreography, has also promoted it on a global scale by synthesizing folk dances with modern performing arts. With this new form, traditional dances have been criticized by some researchers and dancers in the context of commercialization and moving away from the originality of cultural heritage. In this study, which will analyze the changes and transformations of Turkish folk dances in the process of being removed from their local context and adapted to the stage, the interaction of Turkish folk dances with modern performing arts and the effects of the transformations experienced in this process will be discussed.