Lokal ileri serviks kanserinde brakiterapi öncesi FDG-PET/CT değerlendirilmesi
Evaluation of FDG-PET/CT before brachytherapy in locally advanced cervical cancer
  1. Tez No: 943823
  2. Yazar: FEYZA YAŞAR DAŞGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TEZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç:Bu çalışmada, lokal ileri serviks kanserinde tedavi sürecinde uygulanan ara değerlendirme FDG-PET/BT'nin tümör yanıtını ve prognozu öngörmedeki etkisi araştırılmıştır. Erken dönemde yanıtın belirlenmesiyle, rezidü hastalık riski taşıyan olgularda adjuvan tedavi kararlarının erkenden verilmesi ve iyi yanıtlı hastalarda tedavinin bireyselleştirilmesi için öncü çalışma olması amaçlanmıştır. Materyal Metod:Çalışmamıza Evre IB2-IVA olan, primer tedavi olarak EBRT ve BRT planlaması yapılan, 18 yaş üstü, serviks kanseri gönüllü hastalar dahil edilmiştir. Tanıda evreleme amaçlı çekilen FDG-PET/BT PET1; EBRT sonrası, BRT öncesinde çekilen ara FDG-PET/BT PET2; tedavi sonrası 3.ayda çekilen kontrol FDG-PET/BT ise PET3 olarak isimlendirildi. Tanı anı, tedavi arası ve tedavi sonundaki radyolojik görüntülemelerdeki değişimler Delta değeri olarak hesaplanıp sunulmuştur. Çalışmamız tek merkezli, prospektif, gözlemsel-vaka kontrol çalışmasıdır. Bulgular: Çalışmaya 01.12.2022-01.09.2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğine başvuran ve hasta alım kriterlerini sağlayan 42 hasta dahil edildi. Hastaların medyan takip süresi 17 aydır (6-28 ay).PET2'de primer tümörün yanıtına bakıldığında %28,6 hastada(n=12) tam yanıt, %71,4 hastada (n=30) parsiyel yanıt izlenmiş olup hiçbir hastada progresyon izlenmemiştir.PET2'de primer tümör yanıtı ile hastalıksız sağkalım arasındaki ilişki anlamlı olup, tam yanıt izlenen hastalarda daha yüksek hastalıksız sağkalım değerleri izlenmiştir(p=0,025).PET3'te primer tümörün yanıtına bakıldığında %73,8 hastada tam yanıt(n=31), %21,4 hastada(n=9) parsiyel yanıt, %4,8 hastada primer tümörünün progrese olduğu (n=2) gözlendi. PET3'te primer yanıt ile hastalıksız sağkalım arasındaki ilişki anlamlı olup tam yanıt izlenen hastaların parsiyel yanıt izlenen hastalara göre daha yüksek hastalıksız sağkalıma sahip olduğu izlenmiştir. PET1 ve PET2 için DeltaSUVmax>%66(p=0,032); DeltaSUVmean>%63 (p=0.0036);DeltaMTV>%72 (p=0.024), DeltaTLG'si>%91(p=0.021) ve DeltaPET-volüm>%75 (p=0.036) olan hastalarda daha yüksek hastalıksız sağkalım izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the role of interim FDG-PET/CT in predicting tumor response and prognosis in patients with locally advanced cervical cancer. Early identification of treatment response may guide personalized therapy by enabling timely decisions on adjuvant treatment or treatment de-escalation. Materials and Methods: Patients aged over 18 with FIGO Stage IB2–IVA cervical cancer, planned for definitive chemoradiotherapy including EBRT and brachytherapy, were prospectively enrolled. FDG-PET/CT at diagnosis (PET1), after EBRT but before brachytherapy (PET2), and 3 months post-treatment (PET3) were evaluated. Metabolic changes between scans were calculated as delta values (DeltaSUVmax, DeltaSUVmean, DeltaMTV, DeltaTLG, Deltavolume). The study was designed as a single-center, prospective, observational case-control study. Results: Between December 2022 and September 2024, 42 eligible patients were included. Median follow-up was 17 months(range:6–28). On PET2, 28,6%(n=12) showed complete response, while 71,4(n=30) had partial response; no progression was observed. Complete response in PET2 was significantly associated with longer diseasefree survival (p=0.025). On PET3, 73,8%(n=31) had complete response, 21,4% (n=9) partial response, and 4,8%(n=2) showed progression. Complete response in PET3 was also significantly correlated with higher disease-free survival. Significant thresholds predicting better disease-free survival included: DeltaSUVmax >66% (PET1–PET2, p=0.032), DeltaSUVmean >63% (p=0.0036), DeltaMTV >72% (p=0.024), DeltaTLG >91% (p=0.021), Deltavolume >75% (p=0.036).