Turist popülasyonunun su kaynakları dağılımına etkisi: Alanya örneği
The effect of tourist population on water resources distribution: Alanya example
  1. Tez No: 943833
  2. Yazar: KUBİLAY ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Turizm, Bioengineering, Engineering Sciences, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, turist popülasyonunun Alanya'daki su kaynakları dağılımı üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, 2013-2023 yılları arasındaki çeşitli kurumlardan alınan veriler arasındaki doğrusal ilişkinin yönünü ve gücünü ölçmek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Alanya'da hem ilçe nüfusunda hem de özellikle yabancı turist sayısında önemli artışlar yaşandığını göstermiştir; yabancı turist sayısı 2023'te 14,75 milyona ulaşarak zirve yapmıştır. İçme ve kullanma suyu tüketimi, 2014-2023 yılları arasında yaklaşık 2,5 kat artarak 2023 yılında 25,81 milyon m³'e yükselmiş, bu durum artan turist sayısıyla doğrudan ilişkilendirilmiştir. Benzer şekilde, toplam elektrik tüketimi de aynı dönemde yaklaşık iki kat artarak 2023'te 1,54 milyon MWh'ye ulaşmış ve turistik faaliyetlerin yoğunluğuyla paralellik göstermiştir. Korelasyon analizi, Alanya ilçe nüfusu, yabancı turist sayısı ve toplam popülasyon arasında içme-kullanma suyu ve elektrik tüketimi ile güçlü pozitif ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, yerli turist sayısı ve sulama birliği su tüketimi ile diğer değişkenler arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak, çalışma, Alanya'daki nüfus hareketlerinin ve turizm faaliyetlerinin su ve enerji kaynaklarının kullanımını doğrudan etkilediğini vurgulamaktadır. Su kaynaklarının çeşitlendirilmesi, iklim değişikliğine uyum stratejilerinin geliştirilmesi, su kullanımında bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları yapılması, kamu-özel iş birliklerinin güçlendirilmesi ile su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Özellikle turizm tesislerinde gri su geri kazanım sistemlerinin kurulması, dijital su sayaçları ile izleme, yağmur suyu hasadı uygulamaları, su verimliliği sertifikasyonları ve turist bilinçlendirme çalışmaları gibi somut adımlar atılması su kaynaklarının verimli kullanılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the tourist population on the distribution of water resources in Alanya. In the study, Pearson Correlation Analysis was used to measure the direction and strength of the linear relationship between the data obtained from various institutions between the years 2013-2023. The findings obtained showed that there were significant increases in both the district population and especially the number of foreign tourists in Alanya; the number of foreign tourists peaked in 2023, reaching 14.75 million. Drinking and utility water consumption increased approximately 2.5 times between 2014-2023 and reached 25.81 million m³ in 2023, which was directly associated with the increasing number of tourists. Similarly, total electricity consumption increased approximately two-fold in the same period, reaching 1.54 million MWh in 2023, and paralleled the intensity of tourist activities. The correlation analysis revealed that there were strong positive relationships between the Alanya district population, the number of foreign tourists and the total population with drinking-utility water and electricity consumption. However, no significant relationship was found between the number of domestic tourists and irrigation union water consumption and other variables. As a result, the study emphasizes that population movements and tourism activities in Alanya directly affect the use of water and energy resources. Diversification of water resources, development of climate change adaptation strategies, awareness-raising and training activities on water use, strengthening of public-private partnerships and sustainability of water resources should be ensured. In particular, concrete steps such as the establishment of gray water recycling systems in tourism facilities, monitoring with digital water meters, rainwater harvesting applications, water efficiency certifications and tourist awareness studies can contribute to the efficient use of water resources.