4.anlamda s-konveks fonksiyonlar sınıfı için yeni integral eşitsizlikler
New integral inequalities for the clases of s-convex functions in the fourth sense.
- Tez No: 943834
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tez çalışmasında, dikdörtgensel bölge üzerinde 4. Anlamda s-konveks fonksiyonlar sınıfı ve çeşitli özellikleri incelenecek ve bu fonksiyonlar için koordinatlarda çeşitli integral eşitsizlikleri elde edilecektir. Konveks fonksiyonlar ve eşitsizlik teorisinin tarihinden kısaca bahsedilecek olup, literatürde mevcut çalışmalar ile ilgili bilgiler verilecektir. Diğer yandan, çalışmada farklı türden konveks fonksiyonlar için temel tanım ve kavramlar yer alacak olup konveks fonksiyon sınıfları arasındaki ilişkiye değinilecektir. Koordinatlarda 4. anlamda s-konveks fonksiyonlar için çeşitli integral eşitsizlikleri ve ispat yöntemleri verilecektir. Bu doğrultuda öncelikle yeni bir integral eşitliği ortaya konulacak ardından bu eşitlik yardımıyla dikdörtgensel bölge üzerinde 4. anlamda s-konveks fonksiyonlar için yeni integral eşitsizliklere ilişkin sonuçlar elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the class of 4th sense s-convex functions on the rectangular region and their various properties will be examined and various integral inequalities in coordinates will be obtained for these functions. The history of convex functions and inequality theory will be briefly mentioned, and information about existing studies in the literature will be given. On the other hand, the study will include basic definitions and concepts for different types of convex functions and the relationship between convex function classes will be touched upon. Various integral inequalities and proof methods will be given for s-convex functions in the 4th sense in coordinates. In this direction, first of all, a new integral equation will be introduced, and then, with the help of this equation, results regarding new integral inequalities for 4th sense s-convex functions on the rectangular region will be obtained.