Karasal rüzgar türbin transformatörlerinde enerji verimliliği yaklaşımının toplam sahiplik maliyetine etkisi
- Tez No: 943837
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Enerji verimliliği, yalnızca ekonomik kazanç sağlamanın ötesinde, sürdürülebilir enerji sistemlerinin inşasında da kritik bir rol oynamaktadır. Bu tezde, IEC 50708 standardının transformatör verimliliği değerlendirmesinde temel aldığı PEI (Peak Efficiency Index) yaklaşımının, rüzgâr türbini uygulamaları için yeterli ve doğru bir değerlendirme yöntemi olup olmadığı incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde, rüzgâr türbini transformatörlerinin teknik özellikleri, kullanılan standartlar ve eko-tasarım kavramı ele alınmıştır. İkinci bölümde PEI yaklaşımı ile enerji verimliliği karşılaştırılmış ve detaylı analiz için bir uygulama yöntemi sunulmuştur. Üçüncü bölümde teorik karşılaştırma, konsept tasarım, maliyet analizi ve LCOE hesapları yapılmış; her bir adım sonucunda verimlilik ve ekonomik performans arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, PEI değerine göre ECO sınıfında yer almayan bazı transformatör tasarımlarının hem enerji verimliliği hem de toplam sahiplik maliyeti (TCO) açısından daha avantajlı olduğu görülmüştür. 133 farklı kayıp senaryosu için yapılan konsept tasarımlar ve maliyet hesaplamaları, standartların dışladığı bazı ECO olmayan tasarımların, aslında daha çevreci ve ekonomik olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency plays a critical role not only in generating economic benefits but also in building sustainable energy systems. This thesis investigates whether the PEI (Peak Efficiency Index) approach, which forms the basis for transformer efficiency evaluation in the IEC 50708 standard, is an adequate and accurate assessment method for wind turbine applications. In the first chapter, the technical characteristics of wind turbine transformers, relevant standards, and the concept of eco-design are discussed. The second chapter compares the PEI approach with energy efficiency and presents a methodology for detailed analysis. The third chapter includes theoretical comparisons, conceptual design, cost analysis, and LCOE calculations, with each step evaluating the relationship between efficiency and economic performance. The study concludes that some transformer designs, which do not fall under the ECO class according to the PEI value, may actually be more advantageous in terms of both energy efficiency and total cost of ownership (TCO). Conceptual designs and cost calculations carried out for 133 different loss scenarios revealed that some non-ECO designs excluded by the standards could, in fact, be more environmentally friendly and economically viable.