Kolemanitin soyulma mukavemetini arttırıcı katkı malzemeleri ile sathi kaplama üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of additive materials that increase peeling resistance on surface coating on roads with colemanite
  1. Tez No: 943838
  2. Yazar: ZÜLFÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde yollar, medeniyetin en önemli göstergelerinden biridir. Gelişmiş teknoloji ile oluşturulan geniş yol ağına sahip ülkeler yeterli ulaşım ağına sahip olmanın verdiği fayda ve konfor ile birlikte gerekli hizmetleri vatandaşlarına daha hızlı ulaştırabilmektedirler. Ancak yolların genişliğinin yanı sıra kalitesi de konfor ve güvenlik açısından olmazsa olmaz faktörlerden biridir. Düşük standartlara sahip yollar konforsuzluğun yanı sıra trafik can ve mal güvenliği açısından oldukça ciddi problemlere yol açabilirler. Bu kapsamda, yolun en önemli elemanlarından olan bitüm ve agreganın uzun yıllar aynı konfor ve kalitede bir arada bulunarak yolun bütünlüğünü sağlaması gerekmektedir. Bu bütünlüğün bozulduğu durumlarda yolda ciddi deformasyonlar meydana geleceği gibi bu deformasyonlardan kaynaklı can ve mal kaybı da yaşanabilmektedir. Bu çalışmada; yol kaplama türlerinden biri olan sathi kaplamada kullanılan soyulma mukavemetini artırıcı katkı malzemesi yerine daha ekonomik ve güvenli olabilecek kolemanit (2CaO.3B2O3.5H2O) kullanılmıştır. Kolemanit, ülkemizin dünya üzerinde en fazla rezerve sahip olduğu bor madeninin bir çeşididir. Bu kullanımın doğru sonuç verip vermediğini test etmek adına hazırlanan numunelerin penetrasyon derecesi, yumuşama noktası, parlama noktası ve yapışma oranları incelenmiştir. Çalışma sonucunda; sathi kaplama üzerinde kolemanit kullanılarak soyulma mukavemetini artırıcı katkı malzemesinin kullanımının azaltılması ya da hiç kullanılmaması hedeflenmiştir. Bu çalışma ile sathi kaplamalarda çeşitli kimyasal karışımlarla elde edilen soyulma mukavemetini artırıcı katkı malzemeleri yerine daha ekonomik bir çözüm sunan kolemanit kullanılarak bor madeninin kullanım alanının genişlemesi ve ülke ekonomisine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bor gibi ülkemizin oldukça fazla miktarda rezerve sahip olduğu madenlerimizin çeşitli alanlarda alternatif olarak değerlendirilmesi her yıl milyarlarca liranın harcandığı yol sektörü açısından ekonomik ve yenilikçi adımların atılmasına sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
Today, roads are one of the most important indicators of civilization. Countries with a wide road network created with advanced technology can deliver the necessary services to their citizens faster with the benefit and comfort of having an adequate transportation network. But not only the width but also the quality of the roads is an essential factor for comfort and safety. In addition to being uncomfortable, roads with low standards can cause serious problems in terms of safety of life and property. In this context, bitumen and aggregate, which are the most important elements of the road, should ensure the integrity of the road by coexisting with the same comfort and quality for many years. In cases where this integrity is disrupted, serious deformations will occur on the road, as well as loss of life and property due to these deformations. In this study, colemanite (2CaO.3B2O3.5H2O), which can be more economical and safer, was used instead of Anti-Strip Additives (ASA) used in surface coating, which is one of the road coating types. Colemanite is a type of boron mine that our country has the highest reserves in the world. To test whether this use gives the right results, penetration, softening, flash point and adhesion rates of the prepared samples were analyzed. As a result of the study, it was aimed to reduce or eliminate the use of ASA by using colemanite on the surface coating. With this study, it is aimed to expand the usage area of boron mine and contribute to the national economy by using colemanite, which offers a more economical solution instead of ASA obtained with various chemical mixtures in surface coatings. The utilization of our minerals such as boron, which our country has a large amount of reserves, as an alternative in various fields may lead to economic and innovative steps in the road sector, where billions of liras are spent every year.