EEG destekli sanal gerçeklik ortamındaki lokomosyon tekniklerinin nesnel ve öznel ölçümler açısından analizi
Analysis of locomotion techniques in EEG-supported virtual reality environment in terms of objective and subjective measurements
- Tez No: 943836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Nöroloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sanal gerçeklik (VR), bireyin fiziksel ortamda bilgisayar olanaklarından yararlanarak, bilgisayar tarafından simüle edilen üç boyutlu bir mekânda mevcudiyetini hissettiği teknolojik sistemlerdir. Bu sanal ortamlarda kullanıcıların hareket etmesine olanak tanıyan teknik ise VR Lokomosyon olarak adlandırılmaktadır. VR teknolojisinin giderek artan popülerliği ve kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte, sanal ortamlardaki farklı lokomosyon tekniklerinin kullanıcı deneyimi üzerindeki etkilerinin anlaşılması önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, EEG destekli sanal gerçeklik ortamındaki lokomosyon tekniklerinin nesnel ve öznel ölçümler açısından analizi amaçlanmıştır. On farklı VR lokomosyon tekniğinin (gerçek zamanlı yürüme, ışınlanma, kaydırma, sürekli, sürekli el, tırmanma, asılarak tırmanma, dokunma, yürüme ve koşma) kullanıcılar üzerindeki fizyolojik etkileri EEG sinyalleri kullanılarak nesnel olarak değerlendirilmiş ve öznel iş yükü algısı NASA-TLX ölçeği ile belirlenmiştir. Araştırma kapsamında, hazır VREEG veri seti kullanılmıştır. EEG verileri ön işlenerek zaman ve frekans tabanlı öznitelikler çıkarılmıştır. Lokomosyon tekniklerini sınıflandırmak için RF, SVM ve kNN makine öğrenmesi algoritmaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Virtual reality (VR) systems are technological systems where individuals experience a sense of presence in a computer-simulated three-dimensional space by utilizing computer capabilities within the physical environment. The technique that allows users to move in these virtual environments is called VR Locomotion. With the increasing popularity and expanding application areas of VR technology, understanding the effects of different locomotion techniques in virtual environments on user experience is becoming important. This thesis study aimed to analyze locomotion techniques in an EEG-supported virtual reality environment in terms of objective and subjective measurements. The physiological effects on users of ten different VR locomotion techniques (real-time walking, teleportation, shifting, continuous, continuous hand, climbing, hanging climbing, touching, walking, and running) were evaluated objectively using EEG signals, and the subjective workload perception was determined with the NASA-TLX scale. The readily available VREEG dataset was used within the scope of the research. EEG data were preprocessed and time and frequency-based features were extracted. RF, SVM, and kNN machine learning algorithms were used to classify locomotion techniques.