Kuyumculukta metal işleme tekniklerinden antiklastik yükseltme ile takı üretimine yönelik form arayışları
In jewelery the searching for shapes for jewelry manufacturing with anticlastic raising through metalsmithing techniques
- Tez No: 943856
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kabuk formlar, metal bir levhanın biçimlendirilerek akıcı, hafif, sağlam ve üç boyutlu organik bir yapı haline getirilmesidir. Elde edilen üç boyutlu nesneler, düz parçalardan daha zarif ve profesyonel bir görünüme sahiptirler. Yüzyıllar boyunca çaydanlık, sürahi ve kase gibi nesneler, metali bir düzlem boyunca hareket ettiren teknikler olan batırma ve yükseltme ile yapılmıştır. Bu tekniklerle güzel parçalar oluşturulurken, temel biçim ve fonksiyonda ise genişleme az olmuştur. Ters yükseltme olarak da bilinen antiklastik biçimlendirme, kabuk formlar oluşturmanın yeni yöntemlerini metal ustalarına sunmaktadır. Bu yenilikçi teknikle metal faydacı bir araçtan, etkileyici bir araç haline gelmiş ve formlar dışavurumcu bir sanat formuna taşınmıştır. Bu araştırmada; incelenen yerli ve yabancı literatür bilgileri ışığında, temel kuyumculuk tekniklerine, metal işlemenin temellerini oluşturan süreçlere, biçimlendir-mede kullanılan metaller ile aletlerin tanıtılmasına ve kabuk yapılar hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir. Sinklastik batırma ve antiklastik yükseltme teknikleriyle elde edilen temel formların yapım süreçleri görsel destekli olarak anlatılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan deneysel uygulamalar sonucunda ulaşılan formlardan ise takılar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shell forms are the shaping of a metal sheet into a fluid, light, solid and three-dimensional organic structure. The resulting three-dimensional objects have a more elegant and professional appearance than flat parts. For centuries, objects such as teapots, pitcher, and bowls have been made by sinking and raising techniques that move metal along a plane. While beautiful pieces were created with these techniques, there was little expansion in basic form and function. Anticlastic forming, also known as reverse raising, offers metalsmiths new methods of creating shell forms. With this innovative technique, metal has become an impressive tool from a utilitarian tool and the forms have been moved to an expressionist art form. In this study; In the light of the domestic and foreign literature examined, jewelry basic techniques, the processes that form the basis of metalworking, the introduction of metals and tools used in shaping, and the necessary information about shell structures are included. The construction processes of the basic forms obtained by synclastic sinking and anticlastic raising techniques are explained with visual support. As a result of the experimental applications made within the scope of the research, jewelry was produced from the forms reached.