Fârâbî ve Spinoza'da nübüvvet
Prophecy in Al-Farabi and Spinoza
- Tez No: 943855
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tezimizin konusu; Fârâbî ve Spinoza'nın nübüvvet düşüncelerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızın amacı Fârâbî ve Spinoza'nın peygamberliği felsefelerinde nasıl açıkladıklarını göstermek ve nübüvvet konusunda iki filozofun aralarındaki benzerlik veya zıtlıkları ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Fârâbî felsefesinde nübüvvet ve Fârâbî'nin nübüvveti felsefî olarak hangi temellere dayandırarak açıkladığı ele alınmıştır. Ayrıca Fârâbî'nin vahiy teorisi ve bu teorinin amaçlarına dikkat çekilmiştir. İkinci bölümde Spinoza felsefesinde nübüvvet ve nübüvvetin felsefî olarak temellendirilmesi ele alınmıştır. Birinci bölüme uygun olacak şekilde Spinoza'nın vahiy teorisi ve bunun sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde ortaya konan Fârâbî ve Spinoza'nın nübüvvet ve vahiy görüşlerinin karşılaştırılması, benzer ve farklı yönlerinin ortaya konularak değerlendirilmesine gayret gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis; is the comparison of the prophetic thoughts of Farabi and Spinoza. The aim of our study is to show how Fârâbî and Spinoza to explain prophethood in their philosophies and to reveal the similarities or contrasts between the two philosophers regarding prophethood. This study consists of three parts. In the first part, prophethood in Fârâbî's philosophy and the philosophical basis on which Fârâbî explains prophethood are discussed. In addition, attention was drawn to Fârâbî's theory of revelation and the purposes of this theory. In the second part, prophethood in Spinoza's philosophy and the philosophical basis of prophethood are discussed. In accordance with the first part, Spinoza's theory of revelation and its consequences were examined. In the third part, an effort has been made to compare the views of prophethood and revelation of Fârâbî and Spinoza, which were presented in the first two parts, and to evaluate them by revealing their similar and different aspects