Stratejik rekabet avantajı olarak Porter'ın elmas modeli ve bir alan çalışması
Porter's diamond model as a strategic competitive tool and a field study
  1. Tez No: 287839
  2. Yazar: İNCİ FATMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Michael Porter, neden bazı ülkelerin ve sektörlerin diğerlerinden daha rekabetçi olduklarını analiz eden bir model önerisinde bulunmuştur. Belirli bir ülkede belirli sektörlerin rekabetçi avantaj kaynaklarını değerlendiren, uluslar için rekabetçilik altyapısını oluşturan elmas modelini ortaya çıkarmıştır ve bu model, küresel rekabet ortamında ülkelere rekabetçi konumlarını bulmalarında yardımcı olmaktadır. Model, rekabet üstünlüğünü belirleyen dört temel faktörden oluşur. Bunlar: faktör koşulları, talep koşulları, ilgili ve destek endüstriler ile firma stratejisi, yapı ve rekabettir. Temel belirleyici faktörler dışında dolaylı olarak hem bunları etkileyen hem de bunlardan etkilenen hükümet ve şans faktörleri de modelde yerlerini almaktadır. Porter'a göre bu faktörler, inovasyonun ve rekabetçiliğin varolduğu ortamların oluşumunu sağlamak amacıyla birbirleriyle sürekli ilişki içerisindedir.Porter'ın Elmas Modelini kullanarak Kahramanmaraş ilinin ana sektörlerinin rekabetçiliğini analiz etmek ve farklı yönlerden sektörlerin rekabetçilik düzeyini ölçmek te bu tez çalışmasının amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın amacına ulaşmada hem birincil hem ikincil veri toplama tekniklerinden faydalanılmıştır. Birincil veri toplama tekniği olarak ilgili literatürden türetilen anket yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan anketler, Kahramanmaraş ana sektörlerinde ?tekstil, gıda, kuyumculuk, metal mutfak eşya- uygulanmıştır. Elde edilen 278 anket elmas modeli çerçevesinde analiz edilip, sonuçları buna göre değerlendirilmiştir. Böylece bu çalışma sayesinde, Kahramanmaraş ana sektörlerinin elmas modeline göre mevcut durumunun değerlendirilmesi ve sektörlerin rekabet gücünü artırmalarına olanak sağlayan alanların tespit edilebilmesi için bir fırsat yakalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Michael Porter proposed a model that allows analyzing why some nations are more competitive than others are, and why some industries within nations are more competitive than others are. In this way, Porter?s diamond model of national competitiveness was detected as a framework with which to evaluate the sources of competitive advantages of an industry in a particular country and it can help understand the competitive position of a nation in global competition. This model consists of four national determinants of competitive advantage: factor conditions, demand conditions, related and supporting industries, and firm?s strategy, structure and rivalry. The Porter?s thesis is that these factors interact with each other to create conditions where innovation and competitiveness occurs. Because of that, the aim of this paper is to analyse the competitiveness of basic industries in the city of Kahramanmaraş by using Porter?s Diamond model and measure industry level competitiveness from several points of view.To achieve the aim of the research both primary and secondary data collection techniques were used. As the primary data collection technique questionnaire was applied for the actualization of the purpose of the study. Parts of the questionnaire was derived from related literature. The prepared questionnaire was applied in the main sectors of Kahramanmaraş. The data collected was analyzed and evaluated according to the Diamond model. So, we grabbed at an opportunity to evaluate the current situation according to the factors in the model and to detect areas that provide facilities to improve the competitiveness of the sectors.