Hemofili hastası çocuklarda ağız ve diş sağlığı bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of oral and dental health findings in children with hemophilia
- Tez No: 943861
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHİNUR ERTUĞRUL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hemofili hastası çocukların diş çürüğü, plak birikimi, diş eti sağlığı ve oral hijyen alışkanlıklarının yaş grubu ile uyumlu sistemik olarak sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması hedeflenmiştir. Hemofili hastalığının çocuklardaki ağız ve diş sağlığı ile oral hijyen alışkanlıklarına etkisinin olup olmadığının değerlendirilmesi, iyi bir ağız hijyenin erken dönemde başlaması gerektiği konusunda farkındalık oluşturulması ve literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2024- Ekim 2024 tarihleri arasında yürüttüğümüz çalışmamız, yaş ortalaması 7,80±3,18 olan 54 hemofili hastası erkek çocuk hastadan oluşan çalışma grubu ve yaş ortalaması 8,20±2,63 olan sağlıklı 55 erkek çocuktan oluşan kontrol grubundan meydana gelmektedir. Her iki grup için veri toplama aracı olarak hastanın demografik özelliklerini, tıbbi ve dental özgeçmişini sorgulayan ve oral hijyen alışkanlıklarını değerlendirmek amacıyla diş fırçalama varlığı ve sıklığı, diş fırçası tipi, diş fırçalarken kanama olup olmaması, ara yüz bakımı ve sıklığı, ağızda kötü koku olup olmaması, diş hekimine gitme sıklığı ve son diş hekimi ziyaretinin ne zaman olduğu, diş tedavisi sırasında/sonrasında kanama problemi yaşanıp yaşanmadığı gibi çeşitli soruların bulunduğu olgu rapor formu kullanılmıştır. Ayna ve künt uçlu sond yardımı ile ağız içi muayene yapılıp olgu rapor formunda yer alan ağız hijyeni ile ilişkili çürük indeksleri (DMFT/dmft), gingival indeks (GI) ve plak indeksi (PI) verileri kaydedilmiştir. Çalışmaya dahil olan tüm hastaların anamnez bilgilerinin alınması ve klinik muayeneleri, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde karşılaştırmalı sonuçlar için ki-kare testi, Kruskal Wallis H ve Spearman's Rho korelasyon testinden yararlanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hemofili grubundaki olguların dmft değeri 4,06±4,29, kontrol grubundaki olguların dmft değeri 5,79±2,87 olarak tespit edilmiştir. Kontrol grubu dmft değeri, hemofili grubu dmft değerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Hemofili grubundaki olguların GI değeri 1,44±0,54, kontrol grubundaki olguların GI değeri ix 1,54±0,54 olarak saptanmış ve gruplara göre anlamlı farklılık göstermediği (p>0,05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the dental caries, plaque accumulation, gingival health, and oral hygiene habits of children with hemophilia to those of systemically healthy children of the same age group. It seeks to assess whether hemophilia affects children's oral and dental health and oral hygiene habits, raise awareness about the importance of establishing good oral hygiene practices at an early age, and contribute to the existing literature. Materials and Methods: Between May 2024 and October 2024, our study was conducted with a study group consisting of 54 male children with hemophilia, with a mean age of 7.80±3.18 years, and a control group consisting of 55 healthy male children, with a mean age of 8.20±2.63 years. For both groups, a case report form was used as a data collection tool to assess the patients' demographic characteristics, medical and dental history, and oral hygiene habits. The form included various questions regarding the presence and frequency of tooth brushing, type of toothbrush used, whether bleeding occurred during brushing, frequency of interdental care, presence of bad breath, frequency of dental visits, the timing of the last dental visit, and whether bleeding problems occurred during or after dental treatment. An intraoral examination was performed using a mirror and a blunt-ended probe, and data on oral hygiene-related indices, including caries indices (DMFT/dmft), gingival index (GI), and plaque index (PI), were recorded in the case report form. The anamnesis collection and clinical examinations of all patients included in the study were conducted at the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Ege University. For the statistical analysis of the data, the Chi-square test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman's Rho correlation test were used to compare results. Results: In our study, the dmft value of the hemophilia group was determined as 4.06±4.29, while the dmft value of the control group was 5.79±2.87. The dmft value of the control group was found to be significantly higher than that of the hemophilia group (p0,05). The GI value of the hemophilia group was determined as 1.44±0.54, while the GI value of the control group was 1.54±0.54, and no significant difference was observed between the groups (p>0.05). The PI value of the xi hemophilia group was found to be 1.80±0.79, while the PI value of the control group was 2.20±0.75.