Hemofili hastası olan çocuklarda D vitamini seviyesinin ağız-diş sağlığı ve dental gelişim üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of vitamin D levels of children with haemophilia on oral and dental health and development
  1. Tez No: 479045
  2. Yazar: IŞIL KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemofili hastalarında görülen D vitamini eksikliğinin ağız-diş sağlığı ve dental gelişim üzerine etkisinin belirlenerek sağlıklı çocuklarla karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmaya hemofili tanısı almış 38 hasta ile 38 sağlıklı çocuk dahil edildi. Biyokimyasal analiz için alınan kan örneklerinde 25-hidroksi-vitamin D3 (25OH-vitD3), kalsiyum (Ca), fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP), paratiroid hormon (PTH), alanin transaminaz (ALT) ve aspartat transaminaz (AST) analizi yapıldı. Hastaların intraoral ve radyografik muayenesinde DMFT/dmft indeksi, gingival indeks (Gİ) ve plak indeksi (Pİ) kullanılarak çürük, kayıp ve dolgulu diş sayıları, dişeti sağlığı ve oral hijyen durumu belirlendi. Dental gelişim Demirjian Metodu kullanılarak tespit edildi. Veriler IBM SPSS V23 yazılım programı ile Shapiro Wilk, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, kikare testi kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen tüm çocuklarda D vitamini eksikliği olduğu tespit edildi. Hemofili grubunun DMFT, dmft, Gİ ve Pİ değerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu gözlendi. Ancak bu sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (p>0,05). Hemofili grubundaki çocukların dental yaşlarının kontrol grubuna göre düşük olduğu belirlendi ancak bu sonuçlar da istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research was to determine of the effects of vitamin D levels of children with haemophilia on oral and dental health and development and to compare with the healthy controls. Material and Methods: 38 patients with hemophilia and 38 healthy children were included in the study. Biochemical analyses were done to determine the levels of 25-hydroxy-vitamin D3 (25OH-vitD3), calcium (Ca), phosphorus (P), alkaline phosphatase (ALP), parathyroid hormone (PTH), alanine transaminase (ALT) and aspartate transaminase (AST). On the intraoral and radiographic examination of patients, caries, missing and filled tooth counts, gingival health and oral hygiene status were determined using DMFT / DMFT index, gingival index (GI) and plaque index (PI). Dental development was determined using the Demirjian Method. Data were analyzed using the IBM SPSS V23 software program, Shapiro Wilk, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, chisquare tests. Results: All children included in the study were found to be deficient in vitamin D. The DMFT, dmft, GI and PI values of the hemophilia group were higher than the control group, but the results weren't statistically significant (p>0,05). The dental age of the children in the hemophilia group was found to be decreased according to the control group, but these results were also not statistically significant (p>0,05).