Zenginleştirilmiş süt reçellerinin bileşimine depolamanın etkisi
The effect of storage on the composition of enriched milk jams
  1. Tez No: 943897
  2. Yazar: ŞERDAN KIPÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, süt reçeli üretiminde farklı ingredientlerin kullanılmasının ve depolama süresinin süt reçeli örnekleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kontrol grubu (sade), kakaolu, tarçınlı, Hindistan cevizli, Antep fıstıklı ve muzlu olarak hazırlanan ve 4°C'de depolanan süt reçellerinin 1., 30. ve 60. günlerde kimyasal, fiziksel, reolojik vs... özellikleri tespit edilmiştir. Analizler sonucunda süt reçeli örneklerine ait kuru madde oranı %68.09-71.68, kül değerleri %1.90-2.59, protein içerikleri %7.35-8.99, yağ içeriği değerleri %5.41-8.43, asitlik değerleri %0.45-0.66, pH değerleri 6.13-6.61, L* değerleri 30.47 ila 80.78, a* değerleri 3.51 ila 12.16, b* değerleri 5.90 ila 31.74 aralığında, briks değerleri %64.45-67.55 aralığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using different ingredients in milk jam production and storage period on milk jam samples were investigated. Chemical, physical, rheological and sensory properties and antioxidant activity parameters of milk jams prepared as control group (plain), cocoa, cinnamon, coconut, pistachio and banana and stored at 4°C were determined on the 1st, 30th and 60th days. As a result of the analysis, dry matter ratio of milk jam samples were determined as 68.09-71.68%, ash as 1.90-2.59%, protein contents as 7.35-8.99%, fat content as 5.41-8.43%, acidity as 0.45-0.66%, pH values as 6.13-6.61, L* values as 30.47 to 80.78, a* values as 3.51 to 12.16, b* values as 5.90 to 31.74, brix values as 64.45-67.55%.