Özgün işlevini yitirmiş endüstri yapılarının yeniden işlevlendirme kararları için rastsal yapay zekâ modeli geliştirilmesi
Development of an artificial intelligence model for adaptive reuse decisions of abandoned industrial buildings
  1. Tez No: 943896
  2. Yazar: GAMZE AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Endüstriyel yapılar, teknolojik gelişmeler ve üretim modellerindeki dönüşümler neticesinde, diğer yapı türlerine kıyasla daha hızlı işlev kaybına uğramaktadır. Ancak bu yapılar, çoğunlukla taşıyıcı sistemlerini ve fiziksel bütünlüklerini muhafaza ettikleri için, uygun müdahale stratejileriyle yeniden işlevlendirilmeye elverişli nitelikler sunmaktadır. Bu tez çalışmasında özgün işlevini kaybederek“atık yapı”durumuna gelen nitelikli endüstri yapılarının yeniden işlevlendirilmesi konusu önerilen yapay zekâ modeli ile ele alınmıştır. Bu doğrultuda geliştirilen yapay zekâ destekli modeli, yapıların fiziksel parametrelerini değerlendirerek minimum müdahale ile en uygun fonksiyonun belirlenmesini hedeflemektedir. Modelin temelinde,“Rastsal Orman (Random Forest)”sınıflandırma yöntemi yer almakta olup, model ölçülebilir parametreler üzerinden işlemektedir. Modelin uygulanabilirliği, Batı Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antalya Pil Fabrikas, Burdur ÇİNEF Gülyağı Fabrikası ve deposu, Isparta Deri-İplik Fabrikası ile Hüseyin Baş Değirmeni gibi farklı plan tipi ve konumlara sahip beş endüstri yapısı örneğinde test edilmiştir. Ayrıca, 38 mimarla yapılan anket çalışması sonuçlarının model önerileri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma, yapay zekâ uygulamalarının mimari karar destek süreçlerine entegrasyonu açısından literatürdeki boşluğu doldurmayı ve özgün değer taşıyan endüstriyel yapıların yeniden işlevlendirilmesinde yenilikçi bir yaklaşım sunmayı hedeflemiştir. Çalışma sonucunda önerilen mobil uygulamanın, yapay zekanın gelişimi paralelinde daha nitelikli bir uygulama aracı formuna dönüştürülmesi ile kamu kurumları, meslek odaları ve tasarım profesyonelleri için karar destek aracı olarak işlev görmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Industrial buildings, due to technological advancements and transformations in production models, tend to lose their original functions more rapidly compared to other building types. However, these structures often retain their structural systems and physical integrity, making them suitable candidates for adaptive reuse through appropriate intervention strategies. In this thesis, the adaptive reuse of industrial buildings that have lost their original function and become“abandoned structures”is addressed through a proposed artificial intelligence (AI)-supported model. The developed AI-based model aims to determine the most appropriate new function with minimal intervention by evaluating the physical parameters of these buildings. The model is built upon the Random Forest classification algorithm, processing through measurable physical and environmental parameters. The usability of this model was tested on five industrial buildings with different layouts and locations in the Western Mediterranean Region of Türkiye, including Antalya Battery Factory, Burdur ÇİNEF Rose Oil Factory and its warehouse, Isparta Leather Factory, and Hüseyin Baş Watermill. Additionally, a comparative analysis was conducted between the model's function proposals and the preferences gathered from a survey of 38 architects.This study aims to fill a gap in the literature by integrating AI applications into architectural decision-support processes and to propose an innovative approach for the adaptive reuse of industrial buildings. As an outcome of the research, it is envisaged that the proposed model will be further developed into a mobile application, aligned with advancements in AI technologies, serving as a decision-support tool for public authorities, and design professionals engaged in the adaptive reuse of built heritage.