Women and the new conservative family: paternalism, identity and value change
Kadın ve yeni muhafazakar aile: Paternalizm, kimlik ve değer dönüşümü
  1. Tez No: 943923
  2. Yazar: ESRA ÖZDİL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu tez, günümüz ideal ailesinin oluşturulması doğrultusundaki paternalist uygulamalar karşısında, orta üst sınıf muhafazakâr kadınların kimlik inşası ve aile yaşantısı sürecine mercek tutarak aile değerlerinin nasıl toplumsal dönüşüme uğradığını ortaya koymayı hedefler. Aileyi sadece devletin toplumu kontrol etmek için kullandığı bir vasıta ya da yeniden üretim aracı olarak değil, toplum yapısını inşa eden güç ağının halkalarından biri olarak ele alır. İdeal olarak ailenin içinde konumlandırılan kadının, paternalist yaklaşıma takındığı tutumlar ve gündelikte ürettiği taktikler, bu tezin kapsamında incelenmiştir. İstanbul'da orta üst sınıf kadınlarla gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlar neticesinde aile; değerlerin oluşumu, dönüşümü ve aktarımı açısından zorunluluklar alanı, esneklikler alanı ve gelecekler alanı olarak üç katmanlı bir yapı olarak ele alınmıştır. Araştırma neticesinde, içinde yetiştikleri aileden aldıkları değerleri kurdukları ailede yaşatan ve çocuklar aracılığıyla aktaran muhafazakâr kadınların, paternalizmin uysal nesneleri değil, gündelikte verdikleri kararlarla, toplumsal dönüşümün aktif özneleri olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal how family values have undergone social transformation by examining the process of identity construction and family life of upper middle class conservative women in the face of paternalistic practices towards the creation of a contemporary ideal family. It addresses the family not as a tool used by the state to control society or as a means of reproduction, but as one of the links of the power network that constructs the social structure. Within the scope of this thesis, the attitudes of women, who are ideally positioned within the family, towards the paternalistic approach and the tactics they produce in everyday life are analyzed. As a result of in-depth interviews conducted with upper middle-class women in Istanbul, the family was analyzed as a three-layered structure in terms of the formation, transformation, and transmission of values as a realm of necessities, a realm of possibilities, and a future project. As a result of the research, it has been revealed that conservative women, who perpetuate the values they received from the family they grew up in and transmit them through their children, are not docile objects of paternalism, but active subjects of social transformation through their everyday life decisions.